Ceny paliw rosną w Czechach w drugim w tym roku tempie w UE. Po Niemczech

W tym roku paliwo znacznie wzrośnie w całej UE. Jednak w Czechach ich wzrost jest najbardziej wyraźny. Tylko w jednym kraju, w Niemczech, benzyna i olej napędowy są w tym roku droższe niż w Czechach. Znajduje to odzwierciedlenie w informacjach publikowanych regularnie przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska publikuje średnie ceny paliw we wszystkich państwach członkowskich w euro lub euro. W okresie od 3 do 7 marca ceny oleju napędowego na stacjach paliw w Czechach wzrosły średnio o 27,5%, a benzyny o 17,8% (patrz wykresy nr). W przypadku oleju napędowego jest to drugi największy wzrost w UE. W samych Niemczech cena oleju napędowego wzrosła o 29,2 procent. Benz w Czechach wzrósł w tym samym okresie o 17,8%, co jest czwartym najszybszym tempem w UE. Po Austrii, Niemczech i Rumunii.

W Grupie Wyszehradzkiej tegoroczne wyższe ceny paliw w Czechach mają największe znaczenie zarówno dla oleju napędowego, jak i benzyny. Warto jednak zauważyć, że np. Polska obniżyła stawkę VAT na paliwo z 23% do 8%, co spowolniło wzrost cen paliw w tym kraju.

Pokazuje jednak znacznie szybszy niż przeciętny wzrost cen paliw w Czechach. Dane te z pewnością nie usuwają zatem podejrzeń, że krajowe stacje paliw oraz dystrybutorzy paliw czy rafinerie zwiększą swoje marże.


dr Łukasz KovandaRada Gospodarki Gospodarczej (NERV)Główny ekonomista w Trinity Bank


BANK TRÓJCY

Trinity Bank jest obecny na rynkach finansowych od 25 lat i powstała transformacja Morawskiego Banku Oszczędnościowego Pennate State of Savings Bank. 25 000 klientów, a suma bilansowa przekracza 18 mld tys.

Trinity Bank specjalizuje się w bankowości detalicznej i korporacyjnej, a osoby fizyczne koncentrują się na depozytach i produktach oszczędnościowych, które oferują bardziej wartościowe spory sądowe niż zwykle.

Po więcej informacji odwiedź: www.trinitybank.cz

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.