Polska zawetuje reformę polityki migracyjnej UE

WARSZAWA — Polski premier Mateusz Morawiecki skrytykował w czwartek reformę wspólnej polityki azylowej i migracyjnej UE, na którą państwa członkowskie wstępnie zgodziły się w środę. Morawiecki nazwał to „dyktando” Brukseli i Berlina i obiecał, że rozważy skorzystanie z weta w tej sprawie.

„Musimy zadać sobie bardzo jasne pytanie: dlaczego mamy przyjąć dyktat z Brukseli, dyktat z Berlina?” – pytał Morawiecki przed lotem do Hiszpanii, gdzie w czwartek i piątek odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), a dzień później nieformalny szczyt UE. Tematem przewodnim obu spotkań będzie reforma polityki azylowej i migracyjnej.„Nie zgadzamy się z tym dyktatem, ponieważ nie tylko nie rozwiązuje on problemu, ale stwarza jeszcze większy problem i wiąże się z zapraszaniem do Europy setek łodzi przewożących nielegalnych imigrantów zarobkowych”. zadeklarował polski premier.

archiwalne wideo

Kontrole graniczne będą miały charakter wyrywkowy i skupią się na podejrzanych pojazdach (Źródło: TASR/Jakub Popelka)

Podkreślił, że nie chce, aby Polska stała się drugą Lampedusą, nawiązując do małej włoskiej wyspy na Morzu Śródziemnym, na której po przepłynięciu Morza Śródziemnego tymczasowo trafia duża liczba migrantów z Afryki. ważny temat dla konserwatystów sprawujących władzę w Polsce, gdzie w połowie października odbędą się wybory do organów legislacyjnych. Równolegle z wyborami odbywa się także referendum, w którym polscy obywatele muszą zdecydować, czy zgadzają się ze zreformowaną polityką migracyjną Unii Europejskiej.

Zobacz galerię (2)

Mateusz Morawiecki (Źródło: SITA/AP Photo/Virginia Mayo)

Polska opozycja wezwała do bojkotu notyfikowanego referendum ze względu na rzekomo stronnicze pytanie na karcie do głosowania: „Czy jesteś za przyjęciem tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w ramach obowiązkowego systemu relokacji ustanowionego przez europejską biurokrację?”W środę państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie ostatniej części reformy wspólnej polityki azylowej i migracyjnej. Jest to kluczowy obszar procedur postępowania w przypadku sytuacji kryzysowych i nieprzewidzianych okoliczności. Uzgodnione stanowisko będzie podstawą negocjacji pomiędzy Prezydencją Rady UE a Parlamentem Europejskim w sprawie nowego paktu o migracji i azylu.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *