Polska otrzymała pierwsze wyrzutnie rakiet HIMARS

Do Polski dotarła pierwsza część dostawy wyrzutni salw rakietowych HIMARS ze Stanów Zjednoczonych.

WARSZAWA. Do Polski dotarła pierwsza część dostawy wyrzutni salw rakietowych HIMARS ze Stanów Zjednoczonych. To element działań modernizacyjnych polskich sił zbrojnych związanych z wojną na sąsiedniej Ukrainie – informuje agencja AP.


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

W poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele Wojska Polskiego wzięli udział w uroczystości przejęcia nowych wyrzutni rakietowych z warszawskiej bazy lotniczej.

Błaszczak przypomniał, że amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS sprawdzają się obecnie w walkach na Ukrainie. Według niego Warszawa chce pozyskać łącznie około 500 systemów artylerii rakietowej.

„Śledzimy wydarzenia na Ukrainie i wiemy, że artyleria odgrywa kluczową rolę w tej wojnie, odpierając rosyjską inwazję” – powiedział szef MON.

Nowo dostarczone wyrzutnie rakiet HIMARS trafią do stacjonującej w północno-wschodniej Polsce 1. Brygady Artylerii Wojska Polskiego.

„Ich zadaniem będzie odstraszenie (potencjalnego) agresora i wzmocnienie polskich sił zbrojnych na wschodzie kraju i na wschodniej flance NATO” – dodał Błaszczak.

Ponadto w Toruniu w centralnej Polsce powstanie „Akademia HIMARS”, która zapewni zaplecze logistyczne, serwisowe i szkoleniowe. Żołnierze z innych krajów członkowskich NATO, którzy również chcą pozyskać systemy HIMARS, będą mogli to zrobić – informuje AP.

Na podstawie kontraktu z 2019 roku Polska zakupiła 18 systemów bojowych HIMARS i dwie takie wyrzutnie rakiet do celów szkoleniowych, a także amunicję i inny sprzęt. Wartość kontraktu to około 414 mln USD.

Polska wydaje obecnie miliardy dolarów na zakup broni – głównie ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej – w celu modernizacji swoich sił zbrojnych – przypomina AP.

Część tej nowej broni zastąpi stary sprzęt wojskowy, który Polska dostarczyła lub dostarczy Ukrainie. Istnieją również radzieckie myśliwce MiG-29.

Polska otrzymała w ubiegłym roku kilka baterii z amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot, a kolejne mają zostać dostarczone do kraju w tym roku. Warszawa pozyskała też od Stanów Zjednoczonych czołgi Abrams oraz myśliwce F-35. Z kolei otrzymał haubice artyleryjskie z Korei Południowej.

Polska

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *