Polska była świadkiem napływu większej liczby migrantów po białoruskiej stronie granicy

Na filmie strażnicy graniczni widzą migrantów gromadzących się na granicy.

WARSZAWA – Polscy pogranicznicy poinformowali we wtorek, że białoruskie służby bezpieczeństwa sprowadzają na granicę z Polską kolejne grupy migrantów. Poinformowała agencja PAP.

„Służby białoruskie przywiozły dziś na granicę więcej grup migrantów” – napisał na Twitterze polski pogranicznik.

Według niej białoruskie władze przesłuchują i filmują migrantów.

Straż graniczna opublikowała również film przedstawiający migrantów gromadzących się na granicy. Ukazuje grupę ludzi gromadzących się za płotem granicznym. W pobliżu stoją mundury białoruskich władz w mundurach.

Od sierpnia polskim pogranicznikom udało się zapobiec ponad 16 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez migrantów, z czego 5 tys. udaremniono w październiku. Obecnie w polskich ośrodkach detencyjnych przebywa około 1500 migrantów.

2 września Polska ogłosiła na swoich granicach stan wyjątkowy, aby uporać się z kryzysem migracyjnym. Na początku października stan wyjątkowy został przedłużony o kolejne 60 dni.

Kraje członkowskie UE Polska, Litwa a Łotwa chroni swoje granice przed presją migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy próbują przedostać się na ich terytorium z Białorusi.

We wszystkich trzech krajach najazd migrantów ma być organizowany i zachęcany przez władze białoruskie, wspierane przez Moskwę, która stara się zdestabilizować UE w odwecie za zachodnie sankcje wymierzone w autorytarny reżim w Mińsku.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.