Piaszczyste plaże i nadmorskie lasy. Mało znane polskie miasteczko nad Bałtykiem nie jest nudne nawet poza sezonem

Liczy 46 000 mieszkańców i jest największym polskim ośrodkiem miejskim nad Morzem Bałtyckim między Szczecinem a aglomeracją Trójmiasto (Trójmiasto, czyli Gdańsk – Sopot – Gdynia). Kołobrzeg to znane uzdrowisko i miejscowość wypoczynkowa, popularna wśród Polaków, Niemców i Czechów.

Chociaż w polskim Bałtyku można pływać tylko od czerwca do końca sierpnia, Kołobrzeg jest pełen turystów przez cały rok, nawet zimą.

Ta część Polski jest jednak zupełnie nieznana Słowakom. Czasem żartobliwie nazywana jest „południową Skandynawią”, co jest uzasadnione – sąsiednie polskie miasto Darłowo było w średniowieczu stolicą Danii, a z Kołobrzegu na duńską wyspę Bornholm można dotrzeć w 4-5 godzin łodzią.

Kołobrzeg to miasto o ciekawej polsko-niemieckiej historii, które warto odwiedzić w tegoroczne wakacje, ale także poza sezonem.

Kołobrzeg. Zdjęcie – autor

Trudna historia

Niemal wszyscy Słowacy znają Polskę, bo robili zakupy w Jabłonce, Nowym Targu czy Krośnie albo zwiedzali Zakopane czy Kraków. Jednak tylko kilku Słowaków odwiedziło polskie morze. A jeśli już, to najczęściej odwiedzali Trójmiasto i jego okolice, czyli Gdańsk, Sopot, Gdynię i Półwysep Helski.

Pomorze Zachodnie, do którego należy Kołobrzeg, jest zupełnie nieznane Słowakom. Jest jednak dość popularna wśród Czechów, którym jest znacznie bliższa. A jeszcze więcej wśród Niemców.

W historii Kołobrzeg częściej należał do krajów niemieckich i skandynawskich niż do Polski. Przez pewien czas to miasto było częścią wielu słowiańskich książąt Pomorza, ale nie Polski jako takiej. Pobliskie Darłowo było nawet stolicą Danii i rezydencją Eryka Pomorskiego – króla Danii, Szwecji i Norwegii.

W najnowszej historii Kołobrzeg należał do Prus, które później weszły w skład zjednoczonych Niemiec. Dopiero po 1945 roku wraz ze Szczecinem, Wrocławiem, Gdańskiem i Elblągiem Kołobrzeg znalazł się w granicach Polski w zamian za ziemie wschodnie zajęte przez Związek Sowiecki, stąd Polacy z okolic Lwowa, Grodna i Wilna zostali przesiedleni nad Bałtyk.

Współczesna historia Kołobrzegu rozpoczęła się dopiero w 1945 roku, do tego czasu przechodziła przez trudne czasy. Miasto było

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.

Czy jesteś abonentem?

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *