Okamura przygotowuje kolejną przeszkodę. Koalicja nie znalazła jeszcze rozwiązania

Pięciopartyjna koalicja rządowa decyduje, jak postąpić w Izbie w sprawie uchwalonego prawa pandemicznego. Posłowie mają ponownie egzekwować prawo i uchylić Senat.

– Zakładam, że rządząca koalicja odrzuca to niefortunne weta – powiedział minister edukacji Petr Gazdík. Przewodniczący parlamentarnej frakcji piratów Jakub Michálek zakłada, że ​​jeśli nie będzie innej umowy z rządem, poprze prawo.

Ale SPD, której udało się po raz pierwszy zablokować przejście prawa, szykuje nowe przeszkody.

„SPD po raz kolejny będzie surowo blokować ustawę pandemiczną, która powraca z Senatu do Izby Reprezentantów. Senat odrzucił ustawę pandemiczną po ogromnych uporczywych naciskach ze strony SPD. – Partyjna Koalicja Rządowa w Izbie Deputowanych, zgodnie z którą prawo pandemiczne zostało porzucone i powinno zostać uchylone, została w pełni potwierdzona – powiedział przewodniczący SPD Tomio Okamura, że ​​negocjacje w sprawie prawa powrotu będą długie.

W Raporcie zapytano także przedstawicieli innego ruchu opozycyjnego TAK, jak zareagowaliby na powrót prawa. Ale nikt nie odpowiadał na pytania.

Jak egzekwować prawo?

Koalicja nie wie jeszcze, jak uchwalić ustawę w Izbie Poselskiej mimo utrudnień. „Szukamy rozwiązania zgodnego z regulaminem i jednocześnie spotykamy się, dlaczego potrzebujemy nowelizacji, to znaczy, że jest ona omawiana i podpisana przez prezydenta do 28 lutego. Jest oczywiście do rozwiązania , w kilku wariantach, jestem przekonany, że bez problemu znajdziemy potrzebne 101 głosów” – powiedział Marek Výborný, lider posłów KDU-ČSL.

Nie jest jeszcze jasne, jakie warianty rozważa koalicja. Na przykład ostatnim razem ograniczono wystąpienia posłów do dwukrotności pięciu minut.

Według Výborný’ego piątkowe spotkanie pięciu klubów koalicyjnych nie zakończyło się porozumieniem. Według Výborný’ego kluby koalicyjne zdecydują o kolejnym kroku, prawdopodobnie w poniedziałek, a propozycja trafi do zarządu izby we wtorek.

Minister zdrowia Vlastimil Válek zagroził w Senacie, że jeśli prawo pandemiczne nie zostanie wprowadzone w życie, nie wykluczy zastosowania stanu wyjątkowego. „Jeśli nie ma prawa pandemicznego chroniącego osoby starsze, rząd będzie musiał ogłosić stan wyjątkowy” – powiedział Valek.

Koalicjanci przyjmują jednak ten środek jako ostateczność i liczą, że nie będzie on konieczny. „To oczywiście ekstremalna możliwość, jeśli nie mamy dużo lepszego rozwiązania, jakim jest prawo pandemiczne” – napisała w sms-ie Markéta Pekarová Adamová, prezes Izby Deputowanych i TOP 09.

Premier Petr Fiala traktuje decyzję Senatu jako informację zwrotną. Jednak według niego obywatele czescy potrzebują lepszych ram prawnych, aby poradzić sobie z pandemią koronawirusa.

Senat odrzucił kontrowersyjną poprawkę, która w szczególności poszerza możliwości uchwalenia środków antykoronawirusowych, a także wydłuża skuteczność ustawy z końca lutego do końca listopada. Senatorowie zwracali uwagę na możliwą niekonstytucyjność niektórych przepisów i krytykowali przyspieszone zatwierdzanie w stanie zagrożenia legislacyjnego.

W izbie wyższej partie mają koalicję rządzącą, ale ich ustawodawcy, w przeciwieństwie do Izby, głosowali niekonsekwentnie. Izba Deputowanych ponownie rozważy rządowy plan, który poprzez krótką wiadomość tekstową wprowadziłby również przepisy dotyczące kwarantanny lub izolacji. Posłowie mogą głosować w przyszłym tygodniu.

„Właśnie to wtedy do nas dotarło. Jesteśmy przekonani, że obywatele czescy potrzebują lepszych ram prawnych do zarządzania pandemią. W najbliższych dniach zajmiemy się kolejnymi krokami koalicji” – powiedziała w czwartek Fiala ČTK.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *