Odnawialne zasoby naturalne zapewniają pracę tysiącom Słowaków. Ogłoszono duże inwestycje

Stawką są setki milionów euro od dużych zagranicznych firm. Jednocześnie nie można tu znaleźć pracy tylko dla operatorów produkcji.

Unia Europejska chce być pionierem w dziedzinie zielonej energii i zrównoważonego przemysłu. Plan obejmuje również przejście ze spalania paliw kopalnych na czystsze źródła, takie jak pompy ciepła. Urządzenia te zyskały popularność także w naszym kraju, zwłaszcza po ubiegłorocznej wojnie na Ukrainie i następującym po niej kryzysie energetycznym.

Rosnący popyt w naturalny sposób wymaga dodatkowych mocy produkcyjnych, które mogą go zaspokoić. Tak więc na starym kontynencie powstają nowe fabryki i Słowacja nie jest wyjątkiem. Pompy ciepła mają zatem potencjał, aby stać się ważnym filarem naszej branży.

Nasza branża nie musi ograniczać się wyłącznie do samochodów

W ostatnich miesiącach kilka zagranicznych firm zapowiedziało duże inwestycje mające na celu rozbudowę obecnych mocy produkcyjnych oraz budowę zupełnie nowych fabryk. Tam też powinno powstać centrum technologiczne. Dlatego nie tylko operatorzy i monterzy powinni znaleźć tu zastosowanie.

Na przykład niemiecki Stiebel Eltron w Popradzie (pierwotnie Tatramat) otworzył już halę produkcyjną za ponad 26 mln euro.

Należy jednak stworzyć setki, a być może tysiące nowych miejsc pracy. Liechtensteinska firma Hoval, która od lat działa w Istebnie na Orawie, w ramach rozbudowy buduje również zupełnie nową fabrykę. W Senicy powstaje chyba największy kompleks produkcyjny skupiający się na pompach ciepła. Niemiecki Vaillant inwestuje tu 120 mln. W Rimavskiej Sobocie powstaje fabryka zbiorników ciepłej wody i pomp ciepła Winkelmann.

Łączna kwota inwestycji to setki milionów euro, a słowacki rząd obiecał już wsparcie finansowe w postaci ulg podatkowych w niektórych przypadkach. Lista inwestorów nie musi być i prawdopodobnie nie będzie ostateczna.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile osób może znaleźć pracę w nowych fabrykach, przeczytaj cały artykuł. Tutaj dowiesz się również, dlaczego Słowacy w przeszłości unikali pomp ciepła i jak bardzo wzrosło ich zapotrzebowanie na ten surowiec w ostatnich latach. Tutaj możesz również przeczytać, przed jakimi wyzwaniami stoi nasz kraj, aby technologia odniosła jeszcze większy sukces:

Ida Richards

„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *