Na północy Czech potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń, które najwyraźniej rozprzestrzeniło się z Polski

Na północy Czech, w Kraju Libereckim, afrykański pomór świń wybuchł u małego martwego dzika, potwierdzone przez Czeską Państwową Administrację Weterynaryjną. Ministerstwo Rolnictwa i Administracja planują nadzwyczajne środki.

„Spodziewaliśmy się tego od jakiegoś czasu. Zakażenie występowało w odległości 10-12 kilometrów od naszej granicy, w związku z czym ogłoszono obszar intensywnego odłowu, aby maksymalnie ograniczyć populację” – powiedział dyrektor sekcji weterynarii administracji, Petr Šatrán. Według niego, ten obszar zostanie usunięty w piątek

„Zamiast tego zostanie ogłoszona tzw. strefa infekcji. Będzie miała powierzchnię około 200 kilometrów” – powiedział. W okolicy zostanie wprowadzony zakaz polowań, zarządzone zostanie zbieranie padłych dzików i ich badanie. Ponadto na danym terenie zostanie ograniczone przemieszczanie się osób oraz zakaz spożywania posiłków na tym terenie.

W zakresie chowu świń domowych zarządzona zostanie inwentaryzacja chowu, kontrola bezpieczeństwa biologicznego, a także zarządzony zostanie ubój świń domowych wyhodowanych na rzeź domową.

„Ważne jest, aby powiedzieć, że zdarzenie to zostało potwierdzone w populacji dzików” – powiedział wiceminister rolnictwa Petr Jílek. Według niego głównym priorytetem jest zminimalizowanie rozprzestrzeniania się infekcji w populacji dzików i zapobieganie rozprzestrzenianiu się jej na populację świń domowych.

„Podejmując działania, opieramy się na doświadczeniach, które mamy już od pierwszego pojawienia się afrykańskiego pomoru świń w regionie Zlín” – dodał. Choroba po raz pierwszy pojawiła się w Czechach w 2017 roku.

Afrykański pomór świń jest ostrą chorobą podobną do klasycznego pomoru świń. Według SVS charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, bliską 100%. Objawia się wysoką temperaturą, która może utrzymywać się przez kilka dni. Zwierzęta są ospałe, ciężko oddychają, nie jedzą i wymiotują. Wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt, ale także poprzez żywność, wodę i różne przedmioty.

Według administracji państwowej wszystkie kategorie wiekowe świń i dzików mogą zachorować. Jednak infekcja nie jest przenoszona na inne gatunki zwierząt ani na ludzi. (TASR)

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *