Młodsi ludzie wierzą w piekło i potępienie częściej niż starsi ludzie, wynika z brytyjskich badań

Pokolenie Z i millenialsi w Wielkiej Brytanii znacznie częściej wierzą w piekło i wieczne potępienie niż osoby urodzone w epoce wyżu demograficznego po II wojnie światowej.

Poinformował o tym The Guardian, powołując się na Institute of Politics w King’s College London. Według niego młodzi ludzie są również bardziej skłonni niż starsze pokolenie wierzyć, że istnieje życie po śmierci, chociaż generalnie są mniej religijni.

Nieco mniej niż połowa Brytyjczyków twierdzi, że wierzy w Boga, w porównaniu z 75% w 1981 roku. Tylko pięć z 24 badanych krajów – Norwegia, Korea Południowa, Japonia, Szwecja i Chiny – ma mniej ludzi niż w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także Eksperyment pokazał, że lekarze są mniej empatyczni dla pacjentów niż sztuczna inteligencja

Wiara w niebo wśród brytyjskiej opinii publicznej również spadła, z 57% w 1981 r. do 41% w zeszłym roku. Jednak podobna liczba osób nadal w dużym stopniu wierzy w piekło i życie pozagrobowe, odpowiednio 26% i 46%.

W podziale według wieku 32% osób poniżej 40 roku życia stwierdziło, że wierzy w piekło, w porównaniu z 18% osób w wieku od 59 do 77 lat. Życie po śmierci istnieje według 51 do 53% członków młodszego pokolenia, w porównaniu z zaledwie 35 do 39% osób starszych.

„Nasze kulturowe przywiązanie do zorganizowanej religii nadal maleje w Wielkiej Brytanii, ale przekonanie, że istnieje coś poza tym życiem, jest nadal silne, nawet wśród młodszych pokoleń” – powiedział Bobby Duffy, który kieruje Institute for Politics.

Brytyjczycy należą do najmniej religijnych spośród wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu. W rankingu 24 krajów prym wiodą Nigeria, Indonezja, Filipiny, Iran, Grecja i Polska. W Wielkiej Brytanii jedna na trzy osoby stwierdziła, że ​​jest religijna, 46% stwierdziło, że nie jest religijna, a 21 respondentów określiło się jako ateiści, w porównaniu z 4% w 1981 r.

lekarz, prostata, pęcherz Przeczytaj także Nadwaga u młodych ludzi zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka prostaty u mężczyzn

„Dorośli poniżej 40 roku życia znacznie częściej niż osoby starsze identyfikują się jako ateiści, ale jednocześnie twierdzą, że wierzą w piekło, co jest fascynującą tajemnicą” – powiedział David Voas z Uniwersytetu UCL w Londynie. Wielka Brytania jest jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów w badaniu. Aż 82% osób stwierdziło, że ufa osobom wyznającym inną religię. Tylko Szwecja uzyskała wyższy wynik w zakresie tolerancji. 12% Brytyjczyków zgadza się ze stwierdzeniem „jedyną akceptowalną religią jest moja religia” w porównaniu z 90% Marokańczyków.

Wyniki są częścią World Values ​​Study, jednego z największych akademickich badań społecznych na świecie. Stoi od ponad 40 lat.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *