Liderzy V4 i Johnson zgodzili się na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Aktualizacje: 08.03.2022 o 17:53
Opublikowany:

Premierzy Grupy Prasko-Wyszehradzkiej (V4 – Czechy, Słowacja, Polska, Węgry) uzgodnili z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem potrzebę zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji i podjęcia wspólnych działań przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainie. Na świergot O tym powiedział premier Czech Petr Fiala po dzisiejszym spotkaniu w Londynie. Dziś po południu powiedział dziennikarzom, że poglądy są zgodne co do potrzeby rozważenia dodatkowych sankcji wobec Rosji. Johnson ostrzegał przed strefą wpływów Rosji w Europie.

Premierzy krajów V4 najpierw osobno omówili sytuację na Ukrainie. Według Fiali, rosyjski atak wojenny na ten kraj bezpośrednio wpływa na społeczność środkowoeuropejską – pisał świergot. Po współpracy z Johnsonem zgodzili się także zacieśnić współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Fiala powiedziała dziennikarzom, że przynajmniej Czechy, Polska i Słowacja domagają się od V4 jak najmocniejszej akcji przeciwko Rosji. Choć Węgry niechętnie wysyłają na Ukrainę broń czy amunicję, czeski premier powiedział, że dziś przywódcy kraju raczej szukają porozumienia w sprawie wspólnych stanowisk. „To wyraźnie pokazuje wsparcie Ukrainy i Ukraińców w ich odważnej walce” – powiedział. Fiala pochwaliła „bardzo jasną, twardą i zrozumiałą postawę Wielkiej Brytanii wobec Ukraińców wobec rosyjskiej agresji”.

Według Fiali zmniejszenie uzależnienia od minerałów z Rosji nie jest możliwe z dnia na dzień, zwłaszcza w krajach, w których jest ono wysokie. Jeśli chodzi o gaz, Czechy są jednym z nich – powiedział. Według niego należy szukać zarówno krótkoterminowych rekompensat za dostawy, jak i planów strategicznych i długoterminowych. „Musimy szukać nowych zasobów, wspierać inne technologie, aby w dłuższej perspektywie pozbyć się naszej zależności od rosyjskich minerałów” – dodał.

Wielka Brytania ogłosiła dziś, że do końca 2022 roku przestanie importować rosyjską ropę i produkty naftowe. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone zabronią importu ropy z Rosji. Dodał, że Stany Zjednoczone rozumieją, że wielu amerykańskich sojuszników nie będzie w stanie zrobić tego samego.

Według Fiali, ewentualne wsparcie Unii Europejskiej dla krajów przyjmujących dużą liczbę uchodźców będzie omawiane na czwartkowym posiedzeniu Rady Europejskiej w Paryżu. „Są kraje w Unii Europejskiej, które muszą radzić sobie z rosnącą liczbą godzin ataków. Potrzebna jest europejska solidarność, aby inne kraje mogły nam w jakiś sposób pomóc” – dodał Fiala.

Po południu premier Czech złożył wieniec pod pomnikiem bitwy brytyjskiej, a następnie rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii. Spotkanie określił jako bardzo przyjacielskie. Omówili sytuację na Ukrainie i długofalową współpracę w sektorze wojskowym i bezpieczeństwa, czy czeską prezydencję w UE w drugiej połowie roku.

Po spotkaniu z premierami krajów V4 Johnson ostrzegał przed nową strefą wpływów Rosji w Europie. „Jesteśmy świadkami ataku na inny wolny, demokratyczny, niezależny kraj europejski, którego celem jest stworzenie nowej strefy wpływów w Rosji, nowej Jałty, nowej strefy pod kontrolą Moskwy” – powiedziała brytyjska agencja rządowa, według Johnsona. Według organu ochrony danych. Konferencja w Jałcie w lutym 1945 roku przewidywała podział świata na dwa segmenty po II wojnie światowej i wybuchu zimnej wojny.

Jak wynika z oświadczenia, Wielka Brytania jest również gotowa do zwiększenia wsparcia militarnego dla Polski. Przywódcy zgodzili się także na pogłębienie strategicznych relacji między Wielką Brytanią a czterema krajami Grupy Wyszehradzkiej.

Wielka Brytania Węgry Polska Słowacja Rosja Rząd Ukrainy bitwa dyplomatyczna V4 Fiala

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.