Dwóch głównych rywali starło się o rurociąg Przyjaźń

Na rynku stacji paliw dokonał handlu, które uderzyło także w Słowację, a ponadto zaburzyło ranking największych graczy w naszym kraju. I nie były to nawet stacje benzynowe. Były to polskie rafinerie.


nie zaniedbuj

Europejski diesel bez Rosjan: Niemcy odwrócili się i zawarli pakt z Polakami


Największy w Płocku jest własnością PKN Orlen i znajduje się bezpośrednio przy rurociągu Przyjaźń. Druga polska rafineria w Gdańsku należała do grupy Lotos, ale PKN właśnie się z nią połączył i jest właścicielem dwóch polskich rafinerii.

Berlin i Warszawa idą w parze

Latem 2022 roku do opinii publicznej dotarła wstrząsająca wiadomość, że Niemcy we współpracy z Polską na stałe zerwały z uzależnieniem od dostaw z Rosji, a w ramach tej umowy dostawy ropy do gdańskiej rafinerii, która nie jest rosyjski, ale arabski, również został rozwiązany. Dostawcą będzie Arabia Saudyjska.

Jeśli ma już dostarczać ropę do jednej rafinerii PKN Orlen, to zaopatruje też drugą, czyli Płock. Jest to w pełni zrozumiałe, skoro Saudi Aramco kupiło 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii (resztę zachowuje PKN) i całej związanej z nią hurtowej sprzedaży paliw.

Rosja pokrywała zdecydowaną większość importu polskiej ropy, gdyż największa polska rafineria znajdowała się tuż nad Drużbą. Teraz została zastąpiona przez Arabię ​​​​Saudyjską. Jeśli jednak połączymy to z działaniami podjętymi przez Niemcy, które znajdowały się na tej samej drodze co Drużba, okaże się, że cała północna nitka tego rurociągu może przestać działać, bo jest nikomu niepotrzebna.

Oprócz ropy saudyjskiej rafinerie będą zaopatrywane także w surowiec norweski.
Północna odnoga Drużby zaopatrywała polski Płock, niemiecki Schwedt, a także jedną z największych i najnowocześniejszych niemieckich rafinerii Leuna.

Łączna wydajność tych rafinerii, zaopatrywanych przez północną odnogę Drużby, wynosi 750 000 baryłek ropy dziennie. To dwukrotnie południowa gałąź, która zaopatruje rafinerie grupy MOL (Slovnaft i Százhalombatta na Węgrzech) oraz czeski Litvínov.



Rafinerie UE na rurociągu Przyjaźń i ich przepustowość (tysiące baryłek dziennie)

źródło: Bloomberg


Rafinerie UE na rurociągu Przyjaźń i ich przepustowość (tysiące baryłek dziennie)

Polski PKN dał do zrozumienia, że ​​jest gotowy do odcięcia rosyjskiej ropy. Ale nawet jeśli odrobił swoją pracę domową, może znaleźć się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w stosunku do węgierskiego MOL, który kupuje tańszą rosyjską ropę i nie spieszy się z dywersyfikacją. To samo dotyczy Slovnaftu, w końcu są częścią MOL i biorą ten sam olej. Polacy pytają więc Brukselę, jak to się stanie?


Subskrybuj TREND w najlepszej cenie już od 1€/tydzień

  • Pełny dostęp do artykułów premium i archiwów
  • Dostęp premium do serwisów Medialne, TRENDreality i ENJOY
  • Mniej reklam na TREND.sk

Zamów abonament

Już zarejestrowany?

Zaloguj sie

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *