Czy wolność słowa i biznesu w Polsce jest zagrożona?

Polscy posłowie przyjęli dziś kontrowersyjną ustawę, która według krytyków ma na celu uciszenie niezależnego amerykańskiego kanału informacyjnego TVN24, który krytykuje rząd. Poinformowały o tym polskie media, twierdząc, że ustawa musi jeszcze zostać podpisana – lub zawetowana – przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Sam TVN określił uchwalenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jako atak na wolne media ze strony rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Rząd twierdzi, że ustawa ma na celu ochronę polskiej przestrzeni medialnej przed potencjalnie wrogimi podmiotami z Rosji lub Chin.

Zatwierdzenie Flasha

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji jako pierwszy uchwalił Sejm, izba niższa polskiego parlamentu, w której PiS i jego sojusznicy mają większość. Ustawa została następnie odrzucona we wrześniu przez Senat, w którym zwyciężyła opozycja.

Dziś nieoczekiwanie nowelizacja wróciła do porządku obrad właściwej komisji sejmowej, która szybko zarekomendowała odrzucenie weta senatorów. Posłowie rządzącej koalicji zagłosowali od razu na sesji plenarnej – poinformowała na swoim portalu Gazeta Wyborcza.

Opozycja uznała negocjacje za nielegalne

Opozycja próbowała zablokować negocjacje, ale straciła wszystkie głosy. Nie pomógł też argument, że zgodnie z regulaminem powinna była zostać poinformowana o posiedzeniu komisji z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, co nie miało miejsca. Opozycja nazwała wówczas negocjacje nielegalnymi. Za przyjęciem poprawki głosowało 229 posłów, przeciw było 212, a 11 wstrzymało się od głosu.

Zabójstwo wolności słowa

Nowelizacja stanowi, że właścicielem stacji telewizyjnej lub radiowej nadającej na podstawie polskiej koncesji mogą być tylko spółki, w których udział spółek zagranicznych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza nie więcej niż 49%. Nowelizacja ma na celu zmusić amerykańską firmę Discovery do sprzedaży TVN – zaznaczyła Gazeta Wyborcza. Przypomniała, że ​​zdaniem senatorów nowelizacja jest sprzeczna z polską konstytucją, koliduje z polsko-amerykańską umową handlową, a przede wszystkim stanowi „zamach na wolność słowa w Polsce”.


nie zaniedbuj

Polska policja dokonała nalotu na mieszkanie dziennikarza Gazety Wyborczej i skonfiskowała jego komputer


Największa inwestycja Ameryki

TVN jest oficjalnie własnością firmy zarejestrowanej w Holandii. Jej jedynym udziałowcem jest Discovery Inc. Według mediów TVN to największa jak dotąd amerykańska inwestycja w Polsce.

Rada Radiofonii i Telewizji, złożona wyłącznie z członków wskazanych przez partie rządzące, pod koniec września przedłużyła koncesję na nadawanie TVN 24 na kolejne 10 lat, ale jednocześnie zaapelowała do przewodniczącego rady o zmianę regulaminu tak, aby Amerykanie z większością udziałów.

Lewicowa opozycja zapowiedziała, że ​​złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z dzisiejszą rozprawą w Sejmie. – Najwyżej posłużę jeszcze dwa lata – żartował poseł PiS Marek Suski, który przedstawił poprawkę.

Stany Zjednoczone są zaniepokojone

Stany Zjednoczone już wcześniej wyraziły „głębokie zaniepokojenie” nowelizacją polskiego prawa medialnego i ostrzegły przed jej możliwym negatywnym wpływem na wolność prasy i środowisko biznesowe w Polsce dla inwestorów zagranicznych.


Działania HBO Max w Europie

nie zaniedbuj

Serwis filmowy HBO Max zmierza do Europy. Zastąpi HBO Go i zawita również na Słowację


Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *