II wojna światowa miała swoich bohaterów w całej Europie, ale także zdrajców. Do której skrzynki należy polska grupa oporu zwana Brygadą Świętego Krzyża, wciąż trwają spory. W czasie wojny ci nacjonaliści walczyli z Niemcami, ale przed końcem wojny zaczęli postrzegać Sowietów jako realne zagrożenie. Ale są dowody na to, że współpracowali z nazistami. Uciekając z Polski, przeszli przez teren Protektoratu w towarzystwie nazistów, Czesi byli czyści. Ale wiele kobiet w obozie koncentracyjnym w Holýšovie może widzieć inaczej.
Chociaż podczas wojny mieli przede wszystkim walczyć z Niemcami, uniknęliby bezpośredniego konfliktu, ponieważ mieli innego wroga. Pasje do istnienia Brygady Świętego Krzyża szalały nawet po dziesięcioleciach. Prezydent Andrzej Duda wziął także udział w uroczystościach utworzenia Brygady Świętokrzyskiej, za co spadła mu na głowę ostra krytyka. Chociaż brygada jest oficjalnie przedstawiana jako antynazistowska i antysowiecka, istnieją dowody na to, że w milczeniu współpracowała z nazistami!
Po wojnie odkryto listy potwierdzające korespondencję brygady radomickiej z gestapo. Świadczy o ścisłej współpracy w poszukiwaniu i identyfikacji Żydów. Zapewne z tego powodu pod koniec wojny naziści pozwolili im na ewakuację Polski na zachód. Uciekli przed armią sowiecką, która przedstawiała się im jako większe zagrożenie niż naziści i z którą planowali walczyć.
Naziści eskortowali ich przez Protektorat Czech i Moraw, pozwalali nawet zachować broń, a po drodze pakowali niemieckie racje żywnościowe. Ale nie mogli nic za to zabrać Czechom. Niemcy najwyraźniej chcieli ich użyć w rozmieszczeniu przeciwko Rosjanom, ale brygada wymknęła się ich wpływom. Podczas swojej podróży do Czech pomogli także w wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Holýšov – przez obóz koncentracyjny Flossenbürg, a następnie Ravensbrück przeszło około tysiąca kobiet. Dla nich członkowie brygady są prawdopodobnie bardziej bohaterami.
Dowiedz się więcej o Mall.tv. w nowej odsłonie spektaklu Dark Time z Jiřím Padevětem. Odcinek został nakręcony w renesansowym zamku Brandýs nad Labem, który jest otwarty dla publiczności przez cały rok; w miesiącach zimowych jego wnętrza można oglądać tylko w weekendy. Godziny otwarcia i więcej informacji można znaleźć na strona zamku.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.