Pierwsza sieć społecznościowa pojawiła się nie w dobie Internetu, ale znacznie wcześniej – a dokładniej 50 000 lat temu na kontynencie afrykańskim. Twierdzi to dwóch niemieckich naukowców na podstawie swoich badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie branżowym Nature. W przeciwieństwie do nowoczesnego elektronicznego odpowiednika, pierwsza sieć komunikacyjna wykorzystywała znacznie prostsze medium, a mianowicie koraliki ze skorupek strusich jajek, donosi The Guardian.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
W badaniu przeprowadzonym przez niemieckich ekspertów zbadano ponad 1500 pereł wykopanych w 31 częściach Afryki, rozrzuconych na pasie o długości prawie 2900 kilometrów. Przez analiza perły te były używane przez prehistorycznych ludzi — wciąż wytwarzanych i używanych przez niektóre plemiona afrykańskie — między innymi do handlu, wymiany wiadomości i umacniania sojuszy.
Strusie perły ujawniają sieć społecznościową, która ma 50 000 lat w całej Afryce:
· Starożytny związek między populacjami oddalonymi od siebie o 3000 km
· Pierwszy bezpośredni związek między zmianami klimatycznymi a zachowaniami społecznymi starożytnego człowieka
shh.mpg.de/2080930/koraliki-…
21.33 – 20. 12. 2021
9
27
„To tak, jakby patrzeć na serię okruchów. Te klejnoty są przewodnikiem rozrzuconym w czasie i przestrzeni i tylko czekają, aby je zauważyć” – powiedziała Jennifer Miller z Instytutu Historii Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie w Niemczech.
Kamień płaski z rowkami. Archeolodzy w północnym Omanie odkryli liczącą 4000 lat planszę do gry
Przeczytaj artykuł
Eksperci porównali zewnętrzny i wewnętrzny obwód koralików, grubość ich ścian i odkryli, że mieszkańcy Afryki Wschodniej i Południowej zaczęli wytwarzać prawie identyczne koraliki z tego samego materiału 50 000 lat temu. Te grupy dzieliły tysiące mil.
„Wyniki są zaskakujące, ale formuła jest jasna” – dodał inny autor, Wang I-Ming z tego samego instytutu.
Perły strusie to jedna z najstarszych form Homo sapiens. Rodzice, zdaniem naukowców, są sposobem na malowanie, na przykład, z wyjątkiem tego, że prehistoryczni mężczyźni i kobiety praktykowali 200 000 lat temu. Koraliki zaczęto stosować około 75 000 lat temu, a 25 000 lat później w Afryce rozpoczęto produkcję ozdób muszlowych.
Naukowcy znaleźli sposób na zbadanie grobowca armii terakotowej bez uszkodzeń. Używają promieni kosmicznych
Przeczytaj artykuł
Jak wynika z badań Wanga i Millera, znaczenie biżuterii wykonanej ze skorupek strusich jaj polega na tym, że ludzie nie ufali naturalnemu kształtowi przedmiotu, ale obrabiali skorupki. Dzięki temu nasi poprzednicy stworzyli różne wariacje projektowe, a współcześni naukowcy mogą śledzić powiązania między różnymi kulturami poprzez różne style.
Jednak pierwsza na świecie sieć społecznościowa nie trwała wiecznie, pisze Dozorca. Około 33 000 lat temu sposób używania koralików nagle się zmienił. Ponieważ praktyka ta była kontynuowana we wschodniej części kontynentu afrykańskiego, w Afryce Południowej praktycznie zniknęła i pojawiła się ponownie dopiero 19 000 lat temu. Według Millera i Wanga możliwą przyczyną jest ówczesna zmiana klimatu.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.