Holenderski sąd uwalnia dwóch ukraińskich więźniów do walki z Rosją – EURACTIV.cz

The Capitals oferuje wyjątkowy wgląd w wydarzenia w krajach europejskich.


HAAG

Holenderski sąd uwolnił dwóch ukraińskich więźniów do walki z Rosją. Sąd w Bredzie nakazał przedterminowe uwolnienie dwóch Ukraińców, aby mogli walczyć z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Dwaj Ukraińcy w wieku 27 i 29 lat zostali zatrzymani na sześć miesięcy za handel ludźmi.

Prawnik broniący mężczyzn zwrócił się do sądu o uwolnienie ich, aby mogli wrócić do domu, bronić swojego kraju przed inwazją i połączyć się z rodzinami. Sąd przyznał im zwolnienie z powodu „szczególnych i poważnych okoliczności”. (Sophie Stuart Leeson | EURACTIV.pl)


RZYM MADRYT | LIZBONA | ATENY

Kraje Europy Południowej mają plan radzenia sobie z kryzysem energetycznym. Na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej premierzy Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Grecji będą wzywać UE do zdecydowanej reakcji na kryzys energetyczny. Uzgodnili to na spotkaniu w Rzymie w piątek.

Urzędnicy południowi Europy przedstawili wieloetapowy plan, obejmujący m.in. oddzielenie ceny energii elektrycznej od ceny gazu, regulację cen, dywersyfikację źródeł energii, a także prace nad połączeniem infrastruktury energetycznej. Śródziemnomorscy przywódcy obawiają się, że gospodarcze skutki wojny na Ukrainie będą druzgocące. (Simona Zecchi | EURACTIV.it)


WARSZAWA

Polska prawica chce zapewnić obywatelom dostęp do broni. W odpowiedzi na wojnę na Ukrainie polska prawica zaproponowała uproszczenie zasad posiadania i nabywania broni palnej. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział już, że od września szkoły będą zapewniały uczniom treningi defensywne i ćwiczenia strzeleckie.

Obecnie Polska jest najsłabiej uzbrojonym krajem w Europie pod względem liczby posiadanych broni przez cywilów. Na 100 osób przypada tylko 2,5 broni. (Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)


SOFIE

Były premier Borisow został zwolniony. Były premier Bułgarii Bojko Borisow został zwolniony po 24 godzinach spędzonych w więzieniu. Bułgarska prokuratura odmówiła mu postawienia zarzutów, mimo nalegań policji.

Borysow został aresztowany w czwartek 17 marca pod zarzutem szantażowania ukrywającego się w Dubaju bułgarskiego króla hazardu Wasilija Bożkowa. W piątek 18 marca ponad tysiąc zwolenników partii Borysa zorganizowało protest w centralnej Sofii, oskarżając rząd o represje polityczne. (Krassen Nikolov EURACTIV.bg)


WILNO

Ze spotkania WHO wyszedł litewski minister zdrowia. Minister zdrowia Arūnas Dulkys opuścił spotkanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Stambule, kiedy wiceminister zdrowia Rosji zaczął przemawiać. Chciał wyrazić swoją solidarność z Ukrainą.

Zgodnie z komunikatem prasowym WHO odbyło się spotkanie wysokiego szczebla dotyczące zdrowia i migracji w celu omówienia strategicznych priorytetów w obszarze zdrowia i migracji po 2022 roku. Według litewskiego ministerstwa wycofanie się Rosji nie znalazło się w oficjalnym programie spotkania. (Giedre Peseckyte | EURACTIV.com)


Kolejną część aktualności z całej Europy znajdziesz na naszej Strona partnerska EURACTIV.com.


Czy chciałbyś regularnie otrzymywać Les Capitals na swoją skrzynkę odbiorczą? Subskrybuj.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.