Szybki przegląd sobotnich wydarzeń:
Ukraińska wicepremier Iryna Vereshchuk powiedziała, że na Ukrainie należy otworzyć dziesięć korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z oblężonych lub bombardowanych miast oraz do transportu podstawowych artykułów. Według Vereschuka miała też trwać ewakuacja Mariupola, gdzie setki tysięcy ludzi utknęło w wyniku ataku wojsk rosyjskich.
Od początku inwazji korytarzami humanitarnymi ewakuowano 190 000 cywilów, wyjaśniła później Vereščuková. Korytarze w obwodzie kijowskim i ługańskim działały dzisiaj, ale planowany korytarz prowadzący do oblężonego Mariupola nie zadziałał w pełni ze względu na blokowanie autobusów do miasta przez wojska rosyjskie – dodała Vereščuková.
W swoim regularnym wieczornym przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Moskwę do konstruktywnych i szczerych rozmów pokojowych, w przeciwnym razie, jak mówi, Rosja wyzdrowieje z wojny na Ukrainie przez wiele pokoleń. Według Zelenskiego Kijów od początku proponował pokojowe rozwiązanie, ale rozmowy nie przyniosły jeszcze większego przełomu.
Zełenski wezwał następnie rząd szwajcarski do zamrożenia kont bankowych rosyjskich oligarchów. Według telewizji SRF skrytykował też szwajcarską firmę spożywczą Nestlé, która choć ograniczyła swoją działalność w Rosji, nie wycofała się całkowicie z rosyjskiego rynku.
Walki na Ukrainie trwały także w rejonie Mariupola, gdzie w schronach i piwnicach ukrywa się ponad 300 tys. osób. Nieznany pozostaje los około tysiąca osób w schronie pod ruinami zbombardowanego teatru Mariupol, skąd do tej pory ewakuowano około 130 osób. Zdaniem strony ukraińskiej akcję ratunkową utrudnia rosyjski ostrzał. W pobliżu Mariupola toczą się też ciężkie walki o dużą hutę Azovstal.
Rosyjskie wojsko używało pocisków naddźwiękowych Kinjal w walkach na Ukrainie. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony rakiety zniszczyły w piątek duży podziemny magazyn ukraińskich rakiet i amunicji w obwodzie iwanofrankowskim na południowym zachodzie kraju. Strona ukraińska nie potwierdziła, że rzeczywiście był to Kinjal. W piątek Rosjanie zaatakowali także koszary w południowo-ukraińskim mieście portowym Mikołajów, gdzie zginęło kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy. Ratownicy wciąż szukali potencjalnych ocalałych.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostrzegł, że Zachód nie powinien próbować normalizować stosunków z prezydentem Władimirem Putinem po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool opisał atak wojsk rosyjskich jako punkt zwrotny dla całego świata. Według brytyjskiego premiera Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę z obawy, że za sąsiada będzie wolny i demokratyczny naród. Popełnił jednak katastrofalny błąd. Jeśli inwazja byłaby zgodna z planami Moskwy, Putin powiedział, że Johnson nie zatrzyma się na Ukrainie.
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedził dziś Bułgarię, gdzie potwierdził, że Stany Zjednoczone dostarczą Bułgarii pojazdy bojowe Stryker w ramach wzmocnienia wschodniego skrzydła NATO. „To silne przesłanie dla wszystkich naszych sojuszników z NATO” – powiedział Austin.
W wywiadzie dla The Times brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss zarzuciła Putinowi, że nie traktuje poważnie rozmów o rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie i wykorzystuje je tylko jako przykrywkę przed nową ofensywą. Według Truss, siły rosyjskie tylko starają się kupić czas na przegrupowanie i możliwość dalszego postępu w operacjach wojskowych na Ukrainie.
Na Ukrainie Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że przed wojną uciekało około 6,5 miliona ludzi. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ogłosił dziś, że liczba uchodźców podróżujących za granicę wciąż rośnie o dziesiątki tysięcy do prawie 3,33 miliona dziennie.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko odrzucił spekulacje na temat stanu zdrowia prezydenta Rosji. „Putin jest absolutnie sprawny, jest w lepszej formie niż kiedykolwiek… Jest osobą całkowicie zdrową psychicznie i fizycznie, jest sportowcem” – dodał Łukaszenko.
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska zaproponowała Unii Europejskiej wprowadzenie całkowitego zakazu handlu z Rosją. Według czeskich analityków taka propozycja nie ma jednak szans na zatwierdzenie, gdyż oznaczałaby zakończenie zakupów rosyjskiego gazu i ropy. W tym tygodniu Unia Europejska wdrożyła swój czwarty pakiet sankcji wobec Rosji. Dziś chińskie MSZ skrytykowało antyrosyjskie sankcje i ponownie oskarżyło NATO o udział w wojnie. Według TASS, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w międzyczasie, że współpraca między Rosją a Chinami pogłębi się w obecnych warunkach.
Zgłoszenie online:
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.