Zła wiadomość dla studentów: nowy podatek mieszkaniowy w stolicy zagrozi ich sytuacji finansowej

BRATYSŁAWA – Słowacki Uniwersytet Techniczny (STU) w Bratysławie również zwraca uwagę na konsekwencje nowego podatku mieszkaniowego w stolicy, którego stawka znacząco wzrośnie od 1 lipca. W tej sprawie planuje skontaktować się ze stolicą. O tym oświadczył Juraj Rybanský, rzecznik TASR STU. Kierownictwo akademików uniwersyteckich Mlyny UK zwróciło już uwagę na zarządzanie stolicą.

„Nawet jeśli dostosowanie to dotknie jedynie ograniczoną liczbę studentów i pracowników, odpowiednio zaproszonych do struktur noclegowych uczelni i na ograniczony okres, spowoduje to dla nich wzrost kosztów utrzymania, gdyż akademiki będą zmuszone do podwyższenia cen zakwaterowania w miesiącach letnich. » zadeklarował Rybanský. Dlatego jego zdaniem STU planuje zwrócić się do stolicy z wnioskiem o ponowną ocenę zaakceptowanej korekty podatku od zakwaterowania.

Czy sytuacja finansowa studentów będzie zagrożona?

Podobne działanie zostało już podjęte przez zarząd rezydencji uniwersyteckich Mlyny w Wielkiej Brytanii, który zwrócił się o wyjątek dla zakwaterowanych akademików lub grup osób. Podkreślił, że nowy podatek od zakwaterowania narazi studentów i inne osoby Uniwersytetu Komeńskiego (Wielka Brytania) w Bratysławie na ryzyko finansowe. „Cena zakwaterowania letniego w lipcu i sierpniu wzrośnie o około 90 euro miesięcznie dla wymienionych gości, w zależności od długości pobytu.” » wskazał kierunek dormitorium.

W odpowiedzi na TASR stolica stwierdziła, że ​​nie jest to nowy podatek, prawie każde miasto tak ma. „Obecnie modulowana jest jedynie stawka tego podatku gminnego, która nie uległa zmianie od 2016 r.” podkreśliła rzeczniczka Bratysławy Dagmar Schmuckova. Administracja stolicy jest gotowa nawiązać kontakt z przedstawicielami UW.

Deficyty w budżecie miasta

Nowe ogólne wiążące rozporządzenie (VZN), zatwierdzone pod koniec maja przez Radę Miasta Bratysławy, zwiększa stawkę podatku mieszkaniowego. W przypadku noclegu na Starym Mieście kwota ta wyniesie 3,50 euro za osobę za noc, a na terenie pozostałych 16 dzielnic Bratysławy będzie to 3 euro. Miasto uzasadnia to także deficytami budżetowymi.

Pierwotny VZN z 2016 roku ustalał jednolitą stawkę 1,70 euro za osobę za noc. Wzrost ten oznacza wzrost o 76 procent przy stopie trzech euro i aż do 105 procent przy stopie 3,50 euro. Według gminy Bratysława po zatwierdzeniu nowych taryf w 2023 r. mogłaby osiągnąć dochód w wysokości 4 837 242 euro. Oznaczałoby to wzrost dochodów budżetu miasta w tym roku o około 1 288 726 euro w porównaniu z rokiem ubiegłym. W 2024 roku przewidywane są wpływy do skarbu gminy w wysokości 5 416 265 euro.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *