Na przykład w centrum laserowym ELI Beamlines w Dolní Břežanyy pod Pragą badają, jak znacznie obniżyć koszty leczenia raka protonowego, symulować środowisko wewnątrz dużej gwiazdy, badać nieinwazyjnie zabytki lub wywołać reakcje chemiczne i „zabrać” obrazy z bardzo szybkim obrazowaniem, jak wyjątkowo wydajne lasery mogą zostać przekształcone w nieograniczone źródło energii.
Dziesięć lat temu, w 2012 roku, w miejscowości Dolní Břežany położono kamień węgielny pod nowoczesne centrum laserowe.
Najwyższe piętro jest wyposażone w klimatyzację i inne technologie wspomagające, na niższych już znajdują się sale testowe i czułe lasery, które do prawidłowego działania wymagają maksymalnej stabilności i odporności na wibracje.
Laser L1 Allegra jest czeskiego pochodzenia. „Z czterech systemów laserowych ELI jest to jedyny w pełni opracowany w Czechach”, mówi Michael Vích, kierownik ds. komunikacji centrum. Ciekawy jest jednak również laser numer trzy, głównie ze Stanów Zjednoczonych, głównie ze względu na nową technologię zasilania, a także warto wspomnieć o „czwórce”, która stanie się najpotężniejszym laserem pulsacyjnym na świecie.
Czesi od dawna są jednymi z najlepszych producentów laserów na świecie. W 1963 roku Czechosłowacja była trzecim po Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim krajem na świecie, który posiadał technologię laserową. „Społeczność fizyków laserowych w Czechach jest bardzo duża, ma długą tradycję”, ujawnia Vích. Kiedy w 2006 roku Unia Europejska zdecydowała się na budowę dużego centrum laserowego, wybór padł na Czechy. Dolní Břežany wybrano ze względu na idealną glebę i bliskość Pragi.
Nawiasem mówiąc, podczas wykopywania głębokiego fundamentu znaleziono prehistoryczną ceramikę. W 2015 roku obiekt został oddany do użytku, dodano technologie, a w 2018 roku przywitał pierwszych użytkowników lasera. Oprócz własnego zespołu naukowego ośrodek jest również otwarty dla innych zagranicznych badaczy prowadzących tutaj swoje eksperymenty.
„Nie tylko eksperymentujemy, ale także staramy się jeszcze bardziej wzmocnić nasze lasery”, mówi naukowiec Alexandr Špaček. „Wyjątkowość naszych laserów to przede wszystkim krótki czas błysku, który jest rzędu femtosekund. W ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć np. do pięciu milionów temelinów, ale tylko w tym krótkim czasie” – wyjaśnia. . Femtosekunda to ledwie wyobrażalna tysięczna bilionów sekundy.
Oprócz powyższych badań, ELI rozważa również możliwość uczynienia z wysokowydajnych laserów praktycznie nieograniczonego źródła energii.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.