Aktywiści obawiają się trudności, jakie mogą napotkać ofiary gwałtów uciekające z Ukrainy.
Kobiety, które uciekły przed wojną do Polski, muszą mieć dostęp do świadczeń i praw w zakresie zdrowia reprodukcyjnego zgodnie z międzynarodowymi standardami prawnymi, w tym prawo do aborcji. O tym poinformowała w piątek przedstawicielka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Gillian Triggs, odpowiedzialna za ochronę uchodźców. TASR przejął raport od Reutera.
Polska ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących aborcji w Europie. Obrońcy praw człowieka są zatem zaniepokojeni trudnościami, jakie mogą napotkać ofiary gwałtu uciekające z Ukrainy, jeśli będą potrzebowały aborcji, powiedział Reuters.
„Istnieją określone zasady (dotyczące usług praw reprodukcyjnych w Polsce), które naszym zdaniem nie spełniają międzynarodowych standardów” – powiedział Triggs.
„(Ofiary przemocy seksualnej) potrzebują poradnictwa i pomocy. W niektórych przypadkach będą potrzebować aborcji. Zadbamy o to… z tamtejszym rządem” – powiedziała, dodając, że będzie obecny Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. kontakt z kobietami, które dokonały potrzebnej aborcji, w celu zapewnienia, że otrzymają ją w Polsce lub innym kraju.
Rzecznik polskiego rządu nie skomentował tego od razu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że misja ONZ monitorująca prawa człowieka na Ukrainie badała zarzuty przemocy seksualnej ze strony rosyjskich żołnierzy, w tym „masowe gwałty i gwałty na dzieciach”. Według ONZ pojawiły się również zarzuty o przemoc seksualną ze strony sił ukraińskich i jednostek ochrony ludności.
Rosja zaprzeczyła popełnianiu nadużyć w ramach „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Ukraińska misja ONZ nie skomentowała od razu zarzutów stawianych siłom ukraińskim.
W Polsce rok temu – na podstawie kontrowersyjnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – weszła w życie surowsza ustawa o aborcji. Takie interwencje są już dozwolone w kraju tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia lub zdrowia matki.
W październiku 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny uznał aborcje za niezgodne z Konstytucją z powodu nieodwracalnych wad rozwojowych płodu, które obejmują szeroki zakres uszkodzeń, od zespołu Downa po choroby śmiertelne.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.