We wtorek, na początku festiwalu filmowego w Cannes, Depp przedstawi się jako Ludwik XV. – Kino i telewizja – Kultura

Już w najbliższy wtorek w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się 76. edycja najważniejszego festiwalu filmowego na świecie. Wydarzenie po raz kolejny będzie prezentacją nie tylko gwiazd światowego kina, ale także najnowszych dzieł znanych reżyserów. Skupiamy się na elitarnej selekcji 19 filmów, które w konkursie głównym powalczą o główną nagrodę festiwalu – Złotą Palmę. Zwycięzcę wybierze jury pod przewodnictwem szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Filmowe trofea zostaną wręczone ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 27 maja.



Zdjęcie:

Scena z filmu Jeanne du Barry – Kochanka króla.




Filmem otwierającym będzie historyczny film francuskiej reżyserki Maïwenn zatytułowany Jeanne du Barry – The King’s Mistress, w którym gra rolę króla Ludwika XV. Johnny’ego Deppa. Nagroda honorowa festiwalu zostanie wręczona także pierwszego dnia pokazu filmu w konkursie międzynarodowym. Zostanie wręczony amerykańskiemu aktorowi i producentowi Michaelowi Douglasowi, który będzie również jednym z gości honorowych. Organizatorzy chcą oddać cześć jego „wspaniałej karierze i zaangażowaniu w kino”.

W głównym konkursie o Złotą Palmę rywalizują nowe filmy takich reżyserów jak Aki Kaurismäki, Wim Wenders czy Ken Loach. Sześć filmów w konkursie głównym wyreżyserowały kobiety, m.in. Włoszka Alice Rohrwacherová, Austriaczka Jessica Hausnerová oraz Francuzki Justine Trietová i Catherine Breillatová.

Amerykańską kinematografię w konkursie reprezentować będą Wes Anderson ze swoim hołdem science-fiction Asteroid City oraz Todd Haynes z romansem May December. W pierwszym z nich pojawią się hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Scarlett Johansson i Tom Hanks, w drugim główne role zagrają Natalie Portman i Julianne Moore.

Zwiastun filmu Jeanne du Barry – Kochanka króla.

Niektórzy reżyserzy w konkursie głównym zdobyli już w przeszłości Złotą Palmę. Na przykład Ken Loach otrzymał ją w 2006 i 2016 roku za filmy Zrywa się wiatr i Ja, Daniel Blake. Tym razem zaprezentuje film Old Oak, w którym umierająca angielska wioska rozwiązuje konflikt o syryjskich migrantów.

Laureatem Złotej Palmy za film Pokój mojego syna jest także włoski reżyser Nanni Moretti, który tym razem konkuruje z filmem Il Sol dell’Avvenire. Turecki reżyser Nuri Bilge Ceylan, który podbił Cannes w 2014 roku filmem Winter Sleep, konkuruje z anglojęzycznym dramatem About Dry Grasses.

Ponownie wybrany został także japoński reżyser Hirokazu Kore’eda, który w 2018 roku otrzymał Złotą Palmę za film Złodzieje.

Zwiastun filmu Il Sol dell’ Avvenire.

Wenders zdobył Złotą Palmę w 1984 roku za Paryż w Teksasie i tym razem zaprezentuje swój ostatni film fabularny Perfect Days. Dodatkowo zostanie zaprezentowany w sekcji Wprowadzenie specjalne z portretem dokumentalnym autorstwa artysty Anselma Kiefera.

Dwa filmy krótkometrażowe z Praskiego Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) będą rywalizować na Festiwalu Filmowym w Cannes. Będą częścią sekcji La Cinef (dawniej Cinéfondation), gdzie Czechy reprezentować będą film Elektra w reżyserii Darji Kaščejevovej oraz dramat w reżyserii Petra Pylypčuka Ôsmy dený.

W tym roku w Cannes FAMU zaprezentuje również film pozakonkursowy w ramach programu Cannes Focus Script dla projektów w fazie rozwoju. Będzie to film Gone polskiego reżysera Piotra Jasińskiego z działu zagranicznego FAMU International.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *