Ukraina Rosja w Internecie: Rosyjscy okupanci kontynuują wysiłki mające na celu indoktrynację ukraińskich dzieci





W październiku Rosja pozostała głównym dostawcą ropy do Chin pomimo rosnących cen w związku z dalszym ograniczaniem dostaw przez Arabię ​​Saudyjską. Pokazały to dane administracji celnej z tego tygodnia.

Według administracji celnej chiński import z Rosji, obejmujący dostawy rurociągami i drogą morską, wyniósł w ubiegłym miesiącu 8,54 mln ton, czyli 2,01 mln baryłek (1 baryłka = 159 litrów). Oznacza to spadek o 5,6% z 2,13 mln baryłek dziennie we wrześniu.


Kontynuacja artykułu poniżej reklamy wideo

Kontynuacja artykułu poniżej reklamy wideo

Dostawy z Arabii Saudyjskiej spadły o 2,5% miesiąc do miesiąca i 16,2% rok do roku, osiągając w analizowanym okresie poziom 1,56 miliona baryłek dziennie.

W październiku Arabia Saudyjska ponownie podniosła oficjalne ceny dla klientów z Azji. Od czerwca Riyad podnosi ceny. Skłoniło to część chińskich rafinerii do poszukiwania tańszych alternatyw na rynku spot.

Dodatkowo Arabia Saudyjska zdecydowała się dobrowolnie obciąć wydobycie o milion baryłek dziennie od lipca do końca roku, aby wesprzeć ceny ropy. Moskwa zobowiązała się także do przedłużenia do końca roku obniżek eksportu o 300 tys. baryłek dziennie.

Rynki spekulują, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy z OPEC+ przedłużą ograniczenia produkcji na kolejnym posiedzeniu pod koniec listopada.

Zmniejszenie sankcji na rosyjską ropę przyniosło w październiku premię, ponieważ chińskie rafinerie konkurowały z indyjskimi rafineriami o zabezpieczenie dostaw. Chińskie rafinerie wykorzystują pośredników do transportu i ubezpieczania rosyjskiej ropy, aby uniknąć naruszenia zachodnich sankcji wobec Moskwy w związku z jej wojną na Ukrainie.

Import z Malezji, która służy jako punkt przeładunku objętych sankcjami towarów z Iranu i Wenezueli, wzrósł o 67,1% w porównaniu z rokiem poprzednim do 1,38 mln baryłek dziennie, co stanowi trzeci najwyższy wynik po Rosji i Arabii Saudyjskiej.

W październiku amerykańskie sankcje na wenezuelską ropę zostały złagodzone w ramach porozumienia między Waszyngtonem a Caracas.

Pomimo napięć geopolitycznych między Pekinem a Waszyngtonem Chiny w dalszym ciągu kupują amerykańską ropę po korzystnych cenach, importując w zeszłym miesiącu 1,16 mln ton, co oznacza wzrost o 96,2% rok do roku.

Całkowity import ropy do Chin wzrósł w październiku o 13,5% rok do roku, do 11,53 mln baryłek dziennie. W porównaniu do września import ropy wzrósł o 3,6%. (TASR)

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *