„Na grzbietach Karkonoszy jest około 120 do 180 centymetrów śniegu” – powiedział Karkonoski Serwis Górski. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego dotyczy również polskiej strony Karkonoszy. W czeskiej części Karkonoszy zagrożenie lawinowe spadło z drugiego najniższego do pierwszego stopnia w sobotę 19 marca.
„Tendencja zagrożenia lawinowego nasila się” – powiedział Robert Dlouhý, specjalista ds. lawin w Karkonoskim Serwisie Górskim.
Rozgrzewa się też w Karkonoszach. Według meteorologów w środę w Karkonoszach powinno być jasne, że najwyższe dobowe temperatury wahają się między plus 9 a plus 12 stopni Celsjusza. Służba górska wskazała, że mokre lawiny mogą zatem wystąpić na południowych i nasłonecznionych zboczach. „Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta niebezpieczeństwo” – powiedział Dlouhy.
W pierwszej fazie zagrożenia lawinowego lawinę można wywołać tylko przy dużym dodatkowym obciążeniu, rzadko na bardzo stromym, ekstremalnym terenie. Istnieje możliwość spontanicznego wywołania małych lub średnich lawin, które zwykle zatrzymują się na zboczu – poinformowała służba górska. Drugi etap oznacza niewielkie zagrożenie lawinowe, warunki do wędrówek są na ogół bezpieczne.
W obecnym sezonie zimowym służba górska Karkonoszy po raz pierwszy ogłosiła zagrożenie lawinowe 2 grudnia I stopnia. Od 22 stycznia zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia, następnie, po obfitych opadach śniegu, od 2 lutego obowiązywał trzeci stopień lawinowy. W piątek 11 lutego zagrożenie lawinowe wzrosło z trzeciego do drugiego stopnia.
Stanowiska lawinowe po czeskiej stronie Karkonoszy to Kotelní jámy, dolina Białej Łaby od Boudy u Białej Łaby, Kozí hřbety i Labský, Obří, Dlouhý i Modrý důl, po polskiej stronie Śnieżnej Jamy, Kocioł Łomnicki lub Biały .
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.