Szwajcarzy pokonali Kanadę 6:3 w trafieniu i są pierwsi

Helsinki, 21 maja (TASR) — Szwajcarscy hokeiści wygrali „słowacki” hit grupy A na Mistrzostwach Świata 6:3 w Finlandii z Kanadą. Po świetnej pierwszej tercji, która zakończyła się wynikiem 3:3, „Helweci” wygrali jeszcze dwa razy 1:0 i 2:0 iz łączną liczbą punktów po pięciu meczach są na szczycie tabeli. Była to pierwsza porażka w turnieju dla drużyny zagranicznej.

Był to już 120. mecz Pucharu Świata w kategorii elita dla wieloletniego reprezentanta Szwajcarii Andresa Ambühla, który tym samym ustanowił nowy rekord mistrzowski i został liderem w historycznych tabelach.

Szwajcarzy spotkają się z sąsiadami Francji w niedzielę o 19:20, Kanada wystartuje po dniu odpoczynku w poniedziałek wieczorem przeciwko Danii.

Grupa A (Helsinki):

Kanada – Szwajcaria 3:6 (3:3, 0:1, 0:2)

Cele: 12. Johnson (Barzal, Graves), 15. Lowry, 20. Batherson (Barzal) – 13. Fora (Meier, Kurashev), 16. Kukan (Hischier, Corvi), 20. Siegenthaler (Suter, Malgin), 27. Hischier (Kukan), 44. Suter (Malgin, Simion), 59. Meier. Sędziowie: Heikkinen (FIN), Ohlund (Szwecja) – Davis (USA), Spur (Czechy), dyskwalifikacja: 4:2 przez 5 min, plus: Meier 5 min na uderzenie, power-upy: 0:2, debuff: 1:0, 5676 widzów.

Kanada: Thompson — Whitecloud, Chabot, Sanheim, Severson, Holden, Graves, Mayo — Cozens, Dubois, Roy — Anderson, Sillinger, Lowry — Batherson, Barzal, Johnson — Geekie, O´Dell, Comtois — Mercer

Szwajcarski: Genoni – Kukan, Siegenthaler, Fora, Moser, Glauser, Geisser, Egli – Meier, Hischier, Kurashev – Simion, Malgin, Suter – Ambühl, Corvi, Herzog – Scherwey, Bertschy, Thürkauf

Sukces Grupy A był reklamą hokeja od pierwszych minut. Drużyny wystartowały z wielkim wigorem, szybkością i całkowitym zaangażowaniem. Było kilka ciężkich walk i po jednej w 4. minucie Meier otrzymał pięciominutową karę za uderzenie w barierkę. W długiej kanadyjskiej grze o władzę Szwajcarzy jako pierwsi mieli szansę, gdy Forum uciekło, a następnie Moser, ale Thompson ją miał. Następnie zabrali „liści klonu” i pokryli Genoni gradem niebezpiecznych kul. Kanada nie wykorzystała długiej gry o władzę i wkrótce ją wygrała. Puck zepchnął Thompsona Hischiera, a Dubois Meier faulował. Jednak kanadyjski trener Julien podjął „wyzwanie”, a sędziowie nie rozpoznali gola po obronie wideo do obrony bramkarza w meczu. Gdyby trener Kanady nie powiódł się ze skargą, Szwajcarzy zagraliby 5: 3. W kolejnych minutach doskonały hokej trwał dalej i padły bramki, równe pół tuzina. Na początku, w 12. minucie, Johnson skręcił w lewą stronę, uderzył w krążek Barzalo i posłał go zza stopy Genoniego do siatki. W minutę zrównał z ziemią Forum. Potem, raz osłabiony, zwyciężył Lowry, który pomimo unikania krążka w nalocie, przeszedł przez beton zaskoczonego Genoniego. W 16. minucie, po świetnej solówce, Kukan oddał strzał z kąta, w ostatniej minucie Kanadyjczycy wyszli na prowadzenie, ale dużą trzecią zamknęli dziewięć sekund przed końcem Siegenthaler – 3:3.

W drugim akcie, choć obie drużyny skoncentrowały się na obronie, nie było zbyt wielu okazji, ale i tak toczyła się z pełną intensywnością i już w 24. minucie mógł posyłać nieznajomych zawodników po raz czwarty na Severson, który o włos minął. Minutę później otrzymał rzut karny, a Anderson i Szwajcar wykorzystali drugi power-play w grze. Kapitan Hischier pchnął, celując dokładnie z lewego okręgu. Z drugiej strony uratował Genoni z bliskiej odległości po zastrzeleniu Sanheima. W 35. minucie Meier złapał podanie Thompsona za bramką, ale kanadyjski bramkarz zdołał wrócić i skutecznie uderzyć. W 38. minucie „Helvét” obronił strzał po Comtois, a Dubois nie wygrał pod koniec trzeciej.

Szwajcarzy lepiej rozpoczęli trzeci akt, już w 23. minucie zmienili numer dwa na jednego, ale Meier uderzył tylko w beton Thompsona z prawej strony. Chyba nie przeszkadzało mu to zbytnio, bo minutę później renumeracja powtórzyła się w drugim ataku i tym razem Suter, tym razem z lewej strony, strzałem z nadgarstka pokonał bramkarza – 5:3 Szwajcar przy wsparciu z burzliwych trybun, utrzymali grę w tych momentach i dążyli do najwyższego miejsca w tabeli. Kanadyjczycy nie przebili się przez strefę ataku i nie mogli znaleźć żadnych szans. Znakomita okazja Johnsona pojawiła się po 50. minucie, ale doskonały moment zwyciężył i przebił głową. Szwajcarzy grali w osłabieniu od 52. minuty, ale po raz kolejny pokazali, że ta aktywność meczowa robi im bardzo dobrze podczas tych mistrzostw świata. Nie tylko nie pozwolili Kanadzie zrobić nic niebezpiecznego, ale sami doszli do zmiany numeracji, a Bertschy prawie dodał szóstego gola.