Szafran spiski uważany jest za pierwszego posłańca wiosny

Nie zbierasz przypraw.

VES. Szafran spiski należy do endemicznego gatunku Karpat Zachodnich i występuje nie tylko na Słowacji, ale także w Polsce i na Morawach. Według botaniki administracji Parku Narodowego Słowacki Raj Štefánia Bryndzová można go nazwać pierwszym posłańcem wiosny.


Artykuł jest kontynuowany pod reklamą wideo

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą wideo

Ze względu na swój fioletowy kolor jest popularny wśród fotografów, którzy czekają na stopienie śniegu, gdy pojawiają się ciągłe „dywany” kwiatów. Kwitnie w słowackim raju od marca do kwietnia.

„Rośnie głównie na pastwiskach, łąkach, które w przeszłości nie były rekultywowane ani nawożone, więc są to łąki górskie i górskie. Nie jest związany z żadnym rodzajem podłoża, możemy go znaleźć w Tatrach, w słowackim raju czy w Wielkiej Fatrze” – powiedziała Bryndzová.

Nie rób przypraw

Nie zaleca robienia z niej alternatywy dla przyprawy szafranowej uprawianej na Bliskim Wschodzie.

„Jeżeli są kucharze, którzy chcieliby spróbować spiskiej przyprawy szafranowej, nie polecamy jej, ponieważ w większych ilościach może być toksyczna lub powodować problemy z trawieniem” – zaznaczył botanik.

Według niej interesujące jest to, że cebulki szafranu spiš lubią cieszyć się dziczyzną, która je wykopuje. Zagrożenie dla populacji tego gatunku polega głównie na nieużytkowaniu wkraczających pastwisk i łąk. Ochrona skierowana jest zatem na gospodarowanie użytkami zielonymi – koszenie i wypas.

Dyskretna musztarda

Do endemitów karpackich należy niepozorna gorczyca Wittman o żółtych i białych kwiatach.

„Rośnie od maja i jest jedną z roślin kapuścianych. Charakterystyczną cechą gorczycy jest to, że rośnie na ścianach i szczelinach skalnych oraz na tych raczej skalistych łąkach. Rzadko spotykana na łąkach. Słowacki Raj i rośnie na wystających, gorących skałach, a także w Wielkiej Fatrze, czyli głównie na obszarach wapiennych” – wyjaśniła Bryndzová.

Szafran spiski znajduje się na Czerwonej Liście Roślin Zagrożonych Słowacji wśród najmniej zagrożonych gatunków.

„Musztarda Wittmana nie znajduje się na czerwonej liście, ale ponieważ rośnie głównie na obszarach chronionych parków narodowych na obszarach Natura 2000, nie wolno jej wyciągać” – dodała Bryndzová.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *