Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia podpisały nową umowę o bezpieczeństwie. Paryż krytykuje umowę

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ogłosiły nową umowę o bezpieczeństwie, która pozwoli im dzielić się zaawansowanymi technologiami, w tym niezbędnymi do budowy atomowych okrętów podwodnych. Sojusz dąży do wzmocnienia bezpieczeństwa w Indiach i na Pacyfiku. Zostało to zgłoszone przez serwis informacyjny BBC.

Według wspólnego oświadczenia trzech krajów, Sojusz Aukus dąży do „ochrony naszych wspólnych interesów w regionie Indii i Pacyfiku”. Oprócz technologii stany mają wspólne bazy przemysłowe i łańcuchy dostaw.

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i premier Australii Scott Morrison wydali w środę wspólne oświadczenie inaugurujące nowe partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Jako pierwsza inicjatywa Aukus zobowiązujemy się do wspólnego wsparcia Australia „Ta zdolność wspiera stabilność w regionie Indii i Pacyfiku i jest wykorzystywana do promowania naszych wspólnych wartości i interesów” – powiedzieli.

Przywódcy powiedzieli również, że celem było „jak najszybsze udostępnienie zasobów Australii”, dodając, że „Australia pozostaje zaangażowana w wypełnianie wszystkich swoich zobowiązań jako państwo wolne od broni jądrowej”. Według Reutersa Biden powiedział, że nie było mowy o okrętach podwodnych wyposażonych w broń jądrową.

Mówi się, że umowa obejmuje również zdolności cybernetyczne, sztuczną inteligencję i „dodatkowe możliwości okrętów podwodnych”.

Francuskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Obrony określiły nową umowę między USA a Australią jako brak spójności w czasie, gdy obaj sojusznicy stoją przed wspólnymi wyzwaniami w regionie Indii i Pacyfiku. Umowa ma m.in. pomóc Australii zdobyć amerykańskie atomowe okręty podwodne. W rezultacie Australia anulowała wielomiliardowy kontrakt na zakup francuskich okrętów podwodnych.

W 2019 roku, po dwuletnim opóźnieniu, Australia podpisała umowę z francuską Grupą Marynarki Wojennej na wykonanie 12 okrętów podwodnych za 50 miliardów dolarów. Jednak jeden z najbardziej lukratywnych kontraktów obronnych na świecie charakteryzował się wieloma niedogodnościami i opóźnieniami, a Canberra domagała się, aby większość komponentów i produkcja odbywały się lokalnie.

Jednocześnie we francuskim oświadczeniu stwierdza się, że decyzja Australii o wycofaniu się z umowy jest sprzeczna z duchem wzajemnej współpracy. Dodał, że zmiana tylko wzmocni potrzebę strategicznej autonomii Europy. „Nie ma innego wiarygodnego sposobu obrony naszych interesów i wartości na całym świecie, w tym w regionie Indii i Pacyfiku” – czytamy w oświadczeniu.

Niedawna umowa została również skrytykowana przez ambasadę chińską w Waszyngtonie. Według Reutersa powiedział, że kraje te powinny pozbyć się mentalności zimnej wojny i uprzedzeń ideologicznych.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *