„24. w lutym świat zmienił się diametralnie. Kiedy powstaną podręczniki do historii początku tego stulecia, myślę, że ta data z pewnością będzie w nich bardzo widoczna” – powiedział gubernator CNB w „Pytaniach” Václava Moraveca. Jiří Rusnok.
„Moim zdaniem Rosja jest ekonomicznie zdeprecjonowana od co najmniej jednego pokolenia i mogę być optymistą, ponieważ w zasadzie nie da się tam przetrwać. Oczywiście nie to, że fizycznie zniknie, ale wzrośnie gospodarczo i społecznie o co najmniej 20 lat – mówi Rusnok.
Jeśli Europa i Stany Zjednoczone utrzymają dotychczasowy kurs, żaden z partnerów Rosji nie będzie próbował go ominąć, mówi. „Chińczycy są zasadniczo bardzo pragmatyczni, nie są komunistami, mają to tylko jako etykietkę. Są twardymi kapitalistami, którzy muszą zdać sobie sprawę, że ich największym rynkiem jest Europa i Stany Zjednoczone. I nie będą chcieli tego stracić” – powiedział Rusnok, dodając, że Chińczycy będą nadal pracować i starać się jak najlepiej wykorzystać całą sytuację.
„Z ekonomicznego punktu widzenia sankcje zniszczą, uszkodzą i Putin przejdzie do historii jako człowiek, który jako pierwszy wyciągnął Rosję z błota po rozpadzie i epoce Jelcyna, a potem zniszczył ją. » – powiedział Rusnok. Zauważył, że sankcje nie zmienią sytuacji na polu bitwy.
Stanjura: Polska propozycja nie jest realistyczna
Sankcje działają, po czwartym pakiecie przygotowywany jest kolejny, zauważył minister finansów Zbyněk Stanjura (ODS) przed OVM w sprawie ČT. Czeska propozycja to odcięcie wszystkich rosyjskich banków od systemu bankowego SWIFT.
„Zamknięcie europejskich portów dla rosyjskich statków, pogłębienie sankcji sektorowych i izolacja Rosji we wszystkich organizacjach międzynarodowych, bo w wielu organizacjach funkcjonuje ona do dziś”. powiedział Stanjura.
Sąsiadująca Polska proponuje zakaz wszelkiego handlu z Rosją. „Nie sądzę, żeby to była realistyczna propozycja”. powiedział Stanjura. „Nie sądzę, aby taka propozycja miała szansę, 27 powinno się na to zgodzić” – powiedział. Pierwszy fiala (ODS) porozmawia z członkami rządu i prezydentem o polskiej propozycji Zemanempowiedział Stanjura.
Švejnar: Putin nie chce stracić twarzy
„Myślę, że Putin myślał, że jest gotowy, ponieważ wiedział, że nastąpi odwet. Nie sądzę, żeby oczekiwał, że będą silni”. powiedział profesor Jan Švejnar, dyrektor centrum IDEA i były kandydat na prezydenta. Sankcje muszą być bardzo surowe i precyzyjnie wymierzone, aby odniosły pożądany skutek, a podejście amerykańskie i europejskie jest poprawne.
„Jeśli można go jeszcze wzmocnić, to jest to pożądane. Rosja jest krajem, w którym ucierpi ludność, a góra nie ucierpi tak bardzo. W tym sensie niekoniecznie uniemożliwia to Putinowi kontynuowanie walki w krótkim okresie. I myślę, że to zrobi, bo nie chce stracić twarzy – zauważył Švejnar.
Zobacz wszystko online
Problem z rosyjskim gazem
Europa ma duży problem z ropą i gazem, reszta jest drugorzędna, podkreślił Švejnar. Nadal jednak może sobie pozwolić na ostrzejsze kary, choć dotknie to wiele firm.
„Jesteśmy w stanie bardzo szybko dywersyfikować i transportować ropę z innych miejsc” Stanjura powiedział, dodając, że Europa nie może szybko zrekompensować dostaw rosyjskiego gazu. Jeśli Putin zakręci kurki, musimy być gotowi, dodany.
„Jesteśmy w stanie pół-wojny” zauważył Stanjura. Dlatego należy przede wszystkim zadbać o to, aby system działał. „Do tej pory odnosiliśmy sukcesy, ceny spadły”. przeniósł się do paliw, a jego ministerstwo skupiało się na marżach dla sprzedawców benzyny i oleju napędowego. „Nikt Ci dzisiaj nie powie, jaka będzie cena za miesiąc lub za minima”, jednak Stanjura ostrzegł.
Rusnok wskazał pompę
„Nie powiem ci, jakie będą ceny, ponieważ nikt nie wie w tej chwili. Przed wojną myśleliśmy, że powinny one stopniowo powrócić do normalnego poziomu 80 dolarów za baryłkę plus minus 10. Nagle wybucha wojna, w którą zaangażowana jest głównie Rosja, jeden z największych producentów ropy na świecie. Moim zdaniem w tej chwili jest to absolutnie nieprzewidywalne” – odpowiedział Rusnok.
Jeśli sytuacja będzie się bardziej stabilizować, spodziewałby się stopniowego spadku cen. „Niestety stabilizacja jeszcze nie jest widoczna” – dodał Rusnok, dodając, że według niego ceny paliw marginesy odegrały dużą rolę.
„Aby nie dać się naciągnąć tylko na mnie, zdenerwuję bankiera. Spójrz na banki. Jeśli stopy procentowe zostaną podniesione, nawet mocno, to banki bardzo niechętnie i bardzo powoli podnoszą oprocentowanie depozytów, natomiast w przypadku kredytów są oczywiście bardzo elastyczne i stosunkowo szybko, zwłaszcza w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw. Takie jest zachowanie traderów– zauważył w czeskiej telewizji prezes CNB.
Zauważył zatem, że ustna interwencja ministerstwa, że chce spojrzeć na marginesy, była całkowicie słuszna. „Niestety, przy każdym stresie na rynku, handlowcy mają pewną tendencję do wykorzystywania paniki, wykorzystywania sytuacji i, po uzdrowieniu, trzymania pewnych zastrzeżeń. Teraz wszyscy próbują tworzyć rezerwy w tej niepewności – dodał Rusnok.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.