Rosjanie wykorzystują bogactwa mineralne jako broń polityczną, mówi ekspert. Dawno nie mieliśmy gazu – Energia – Ekonomia

Obecnie widoczna jest jedność UE i wsparcie krajowe. W tym przypadku Słowacja będzie potrzebować największej pomocy, ponieważ jesteśmy zależni od Rosji. Bruksela będzie musiała kierować paneuropejską redystrybucją surowców i zapewnić tworzenie ponadnarodowych rezerw dostępnych dla wszystkich państw członkowskich, wyjaśnia Andrej Lednár, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej Prvá energyká dla Pravdy.


,


24.02.2022 18:30



Zdjęcie:

Prezydent Rosji Władimir Putin.




Europa i Słowacja są uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu. Czy spodziewasz się, że Rosja ograniczy dostawy tych ważnych surowców?

Federacja Rosyjska od dawna wykorzystuje swoje minerały jako narzędzie polityczne. Ilekroć sytuacja rozwija się na ich niekorzyść, pod różnymi pretekstami ograniczają dostawy gazu lub ropy. Przykładem jest wielokrotny remont gazociągu jamalskiego i późniejszy powrót w 2021 roku.

Analityk Karel Hirman Czytaj więcej Analityk Hirman: Gdyby Rosjanie drastycznie ograniczyli dostawy surowców, strzeliliby sobie w głowę

Czysto teoretycznie, gdyby Rosja zamknęła kurki gazowe. Co by się stało, gdyby Słowacja była gotowa?

Ze względu na ubiegłoroczny rozwój, Słowacja nie ma wystarczających rezerw gazu do długoterminowej eksploatacji. Ale jest to problem całej Europy, która pomimo powtarzających się problemów z dostawami gazu do Gazpromu i wywiązywaniem się z zobowiązań nie ma planu awaryjnego. LNG wydaje się być główną alternatywą, ale wymagane jest długoterminowe planowanie i kontrakty.

gaz, SPP, Veľké Kapušany, wysyłka Czytaj więcej Branża otwiera komórki kryzysowe. Zapewnił dostawy czarnego złota z południa

Podobne pytanie z olejem. Posiadamy zapas na 90 dni. Co byśmy zrobili bez rosyjskiej ropy?

Ropa jest ważnym surowcem, ale Europa nie jest zależna wyłącznie od Federacji Rosyjskiej. Dostawy mogą być zabezpieczone z innych źródeł, a następnie dystrybuowane do krajów takich jak Słowacja, która jest uzależniona od rosyjskiej ropy. Efektem będzie jednak znaczny wzrost kosztów dostaw. Już dziś cena ropy Brent od 2014 roku osiągnęła ponad sto dolarów za baryłkę, również z powodu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.

Skutki droższej energii będą prawdopodobnie odczuwalne przez wysokie ceny surowców na rynkach światowych. Czy spodziewasz się wzrostu cen ropy i gazu? Jak daleko mogli się posunąć?

Ceny zareagowały natychmiast i już teraz cena gazu jest droższa o ponad 15%, a handel ustał. Cena ropy również atakuje szczyty z 2014 roku, które wydaje się wyprzedzać. Nie odważę się oszacować, gdzie będzie granica wzrostu cen.

Czy odczują skutki przede wszystkim poprzez ceny ropy i paliw?

Cena ropy znajduje odzwierciedlenie niemal natychmiast w cenach końcowych, więc w najbliższych dniach możemy spodziewać się również wzrostu cen na słowackich stacjach benzynowych.

ziarno Czytaj więcej W portach czarnomorskich statki były pełne zboża, a wojna sprawiła, że ​​żywność była jeszcze droższa. Życie będzie skromniejsze

Cena surowców na rynkach będzie prawdopodobnie również kluczowa dla dużych słowackich firm przemysłowych. Czy mogą teraz jakoś wstępnie magazynować po obecnych cenach, które mogą być znacznie wyższe?

Rynki generalnie reagują natychmiast na zmiany negatywne, a wolniej na zmiany pozytywne. Dlatego nie ma zbyt wiele miejsca na wstępne dostawy. W Europie tworzone są rezerwy państwowe, a sprzedaż ropy i gazu jest zabroniona. To samo dotyczy innych surowców, takich jak ruda żelaza.

Jakie alternatywne drogi pozyskiwania strategicznych surowców są najkorzystniejsze dla Słowacji?

Wśród najbliższych krajów dobrym partnerem w tej sytuacji może być Polska, która rozwinęła możliwości importu ropy naftowej, a także LNG. Mogą nam pomóc także inne kraje UE, które nie są zależne od rosyjskiej ropy. Gaz będzie bardziej problematyczny, ponieważ większość krajów przewidziała dostawy z Rosji.

Jak LNG z USA i innych może dostać się na Słowację?

LNG od dawna wchodzi do UE w 21 głównych terminalach morskich. Najwięcej terminali ma Hiszpania, następnie Polska, Niemcy, Holandia, Litwa, Włochy i inne. Jest zatem wystarczająco dużo miejsc, w których możliwy jest import LNG. Problem może pojawić się w przypadku redystrybucji, która wykorzystuje tankowce, pociągi i ciężarówki poza szlakami morskimi. W Bratysławie powstał projekt budowy terminalu na Dunaju, który nie został jeszcze zatwierdzony i jest w zasięgu wzroku.

Czy istnieją ograniczenia co do tego, ile możemy importować, jak długo to trwa, konkurencja między klientami w UE?

Obecne moce terminali pokrywają około 40% zużycia w UE, przy czym moce w Finlandii, Norwegii, Szwecji, Gibraltarze i Turcji rosną. Według aktualnych informacji w portach czeka już duża liczba tankowców gotowych do importu LNG do UE. Głównymi dostawcami są Katar, Stany Zjednoczone i Nigeria. Ale Katar już powiedział, że nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb UE i całkowicie zastąpić dostaw z Rosji. Istnieje również import gazu z Norwegii, Algierii i Azerbejdżanu.

Jak Bruksela może pomóc lub interweniować w tej sytuacji?

Jedność UE i wsparcie krajowe są teraz widoczne. W tym przypadku Słowacja będzie potrzebować największej pomocy, ponieważ jesteśmy zależni od Rosji. Bruksela będzie musiała kierować redystrybucją surowców na skalę europejską i zapewnić tworzenie ponadnarodowych rezerw, dostępnych dla wszystkich państw członkowskich.

A co z paliwem jądrowym, minister gospodarki Richard Sulík powiedział, że mamy już dość, czy tak jest naprawdę?

Powinno być wystarczająco dużo paliwa jądrowego, a jednocześnie możemy je pozyskiwać z innych źródeł. Rosja nie ma tak ważnej pozycji, by na nas wpływać.

Gdzie możemy znaleźć alternatywnych dostawców paliwa jądrowego?

Dostawców jest sporo i znacznie więcej niż Rosja. Alternatywnie moglibyśmy importować uran z Francji, Holandii, Kazachstanu, Kanady, Australii i Argentyny.

(literówka - nie do użytku w Oris) Gaz Czytaj więcej Rosyjska agresja podnosi ceny benzyny. Co dzieje się w przypadku ataku? Pierwszymi byliby duzi klienci

Mimo że drastycznie ograniczył dostawy, rosyjski reżim jest zależny od pieniędzy, które zbiera na sprzedaż bogactw mineralnych, czy Rosjanie nie strzelaliby sobie w nogę?

Rosja jest uzależniona od eksportu. Chociaż ostatnio próbował przenieść swoją gospodarkę do Chin, nadal potrzebuje Europy, aby przetrwać ekonomicznie. Pośrednio już wsparliśmy rosyjski budżet państwa kupując gaz na 2022 r. po ekstremalnych cenach, a Zachód wniósł znaczący zastrzyk finansowy. To podatek od naszej zależności od paliw kopalnych i odejścia od energii jądrowej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *