Kanadyjska organizacja Citizen Lan ujawniła więcej przypadków wprowadzenia systemu izraelskiego podczas podsłuchu Pegasusa w Polsce. Szpiegowaniem miał być m.in. lider Agrounie Michał Kołodziejczak.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Michał Kołodziejczak wyjaśnił TVN24, że zostanie podsłuchiwany przez tajne służby w roku wyborczym 2019, kiedy Agrounie zdecydowała się iść do urn jako partia polityczna. Jeśli szpiegują zwykłych chłopów, to nikt w Polsce nie może się już czuć bezpiecznie – powiedział Kołodziejczak.
Polska prokuratura odrzuciła śledztwo w sprawie Pegasusa. Krytyk rządu odwołuje się od decyzji
Przeczytaj artykuł
Kolejnym porywaczem był Tomasz Szwejgiert, współautor książki o obecnym ministrze spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskim.
Stanislaw Zaryn, rzecznik koordynacyjny tajnych służb, zaprzeczył zarzutom prowadzenia podsłuchów.
Wcześniej informowano o uprowadzeniu przez system Pegaza krytyków polskiej reformy sądownictwa, takich jak prawnik i były polityk Roman Giertych czy prokurator Ewa Wrzosek.
Rozmowa Romana Giertycha miała odbyć się podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w 2019 roku, telefon prokuratury w tym roku.
Tusk pyta komisję śledczą o szpiegowanie programu Pegasus. Rząd odmówił odpowiedzialności
Przeczytaj artykuł
Prokuratura odmówiła jednak zajęcia się podsłuchem w sprawie Wrzosek. Według niego jedyną wskazówką, że odsłuch rzeczywiście miał miejsce, była „wiadomość od producenta telefonu”.
Pegaz kauski
W lipcu zagraniczne media donosiły o podejrzeniach, że rządy kilku krajów wykorzystywały technologię Pegasus NSO Group do szpiegowania dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i opozycji oraz prawników. Parlament izraelski powołał specjalną komisję do zbadania sprawy.
Prawnik i prokurator. System szpiegowski Pegasus był również wykorzystywany w Polsce przeciwko krytykom reformy sądownictwa
Przeczytaj artykuł
Reporterzy otrzymali listę 50 000 numerów telefonów, które klienci NSO wybrali do ewentualnego śledzenia. Jest też 15 szefów państw lub rządów, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron.
Według francuskiego Le Monde na czele sprawy Pegasusa stoją Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tylko Meksyk monitorował więcej osób korzystających z oprogramowania izraelskiego NSO Group. Inne kraje korzystające z programu to Azerbejdżan, Bahrajn, Indie, Kazachstan, Maroko, Węgry, Rwanda i Arabia Saudyjska.
Pegasus ma dostęp do wiadomości tekstowych, zdjęć i kontaktów. Pozwala także podsłuchiwać rozmowy, uzyskać dostęp do nagrań, kamery, a nawet znaleźć dokładną lokalizację telefonu. Według ekspertów może zhakować dowolny system operacyjny.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.