Przypadek podsłuchów Pegasusa w Polsce narasta. Dwie inne osoby miały być obserwowane przez iROZHLAS

Kanadyjska organizacja Citizen Lan ujawniła więcej przypadków wprowadzenia systemu izraelskiego podczas podsłuchu Pegasusa w Polsce. Szpiegowaniem miał być m.in. lider Agrounie Michał Kołodziejczak.




Warszawa

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Michał Kołodziejczak, Naczelnik Wydziału Rolnictwa Fot. Maciej Luczniewski / NurFoto | Źródło: Reuters

Michał Kołodziejczak wyjaśnił TVN24, że zostanie podsłuchiwany przez tajne służby w roku wyborczym 2019, kiedy Agrounie zdecydowała się iść do urn jako partia polityczna. Jeśli szpiegują zwykłych chłopów, to nikt w Polsce nie może się już czuć bezpiecznie – powiedział Kołodziejczak.


Polska prokuratura odrzuciła śledztwo w sprawie Pegasusa. Krytyk rządu odwołuje się od decyzji

Przeczytaj artykuł


Kolejnym porywaczem był Tomasz Szwejgiert, współautor książki o obecnym ministrze spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskim.

Stanislaw Zaryn, rzecznik koordynacyjny tajnych służb, zaprzeczył zarzutom prowadzenia podsłuchów.

Wcześniej informowano o uprowadzeniu przez system Pegaza krytyków polskiej reformy sądownictwa, takich jak prawnik i były polityk Roman Giertych czy prokurator Ewa Wrzosek.

Rozmowa Romana Giertycha miała odbyć się podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w 2019 roku, telefon prokuratury w tym roku.


Tusk pyta komisję śledczą o szpiegowanie programu Pegasus. Rząd odmówił odpowiedzialności

Przeczytaj artykuł


Prokuratura odmówiła jednak zajęcia się podsłuchem w sprawie Wrzosek. Według niego jedyną wskazówką, że odsłuch rzeczywiście miał miejsce, była „wiadomość od producenta telefonu”.

Pegaz kauski

W lipcu zagraniczne media donosiły o podejrzeniach, że rządy kilku krajów wykorzystywały technologię Pegasus NSO Group do szpiegowania dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i opozycji oraz prawników. Parlament izraelski powołał specjalną komisję do zbadania sprawy.


Prawnik i prokurator. System szpiegowski Pegasus był również wykorzystywany w Polsce przeciwko krytykom reformy sądownictwa

Przeczytaj artykuł


Reporterzy otrzymali listę 50 000 numerów telefonów, które klienci NSO wybrali do ewentualnego śledzenia. Jest też 15 szefów państw lub rządów, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron.

Według francuskiego Le Monde na czele sprawy Pegasusa stoją Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tylko Meksyk monitorował więcej osób korzystających z oprogramowania izraelskiego NSO Group. Inne kraje korzystające z programu to Azerbejdżan, Bahrajn, Indie, Kazachstan, Maroko, Węgry, Rwanda i Arabia Saudyjska.

Pegasus ma dostęp do wiadomości tekstowych, zdjęć i kontaktów. Pozwala także podsłuchiwać rozmowy, uzyskać dostęp do nagrań, kamery, a nawet znaleźć dokładną lokalizację telefonu. Według ekspertów może zhakować dowolny system operacyjny.

Martin Dorazín, pj

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *