Tysiące osób demonstrowało w Warszawie w niedzielę przeciwko praktykom stosowanym na granicy polsko-białoruskiej, polegającym na deportowaniu nielegalnych migrantów na terytorium innego państwa. Podobne mniejsze rajdy odbyły się w innych polskich miastach, dodały lokalne media.
Zdjęcie: TASR/PA, Czarek Sokołowski
Tysiące osób demonstrowało w Warszawie w niedzielę 17 października 2021 r. przeciwko praktykom stosowanym na granicy polsko-białoruskiej do deportacji nielegalnych migrantów na terytorium innego państwa.
Jak informuje agencja AFP, demonstranci przeszli przez centrum Warszawy, wymachując transparentami z napisami „Stop torturom na granicy” i „Nikt nie jest nielegalny”.
Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, ale także z Azji i Afryki, próbowały w ostatnich miesiącach przenieść się z Białorusi do krajów graniczących z Unią Europejską – Polski, Łotwy i Litwy.
Na podstawie ich zeznań grupy aktywistów próbujące pomóc tym cudzoziemcom podejrzewają, że polskie władze odsyłają migrantów z powrotem przez granicę na Białoruś.
Niektórzy protestujący w Warszawie ostrzegali, że w takich przypadkach wielu migrantom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Od lata na wschodniej granicy UE zmarło do tej pory siedem osób, wiele z nich z powodu hipotermii.
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji powiedziały we wrześniu, że są „zszokowani i przerażeni” śmiercią migrantów na wschodniej granicy UE z Białorusią. „Grupy ludzi tkwią tam od tygodni i nie mają dostępu do żadnej formy pomocy, azylu ani podstawowych usług” – powiedziały obie organizacje.
Grupy aktywistów krytykują też Polskę za ogłaszanie i przedłużanie stanu wyjątkowego na granicy, blokowanie pomocy migrantom oraz odmawianie dostępu do strefy przygranicznej nierezydentom – w tym dziennikarzom.
Tymczasem polski parlament w czwartek znowelizował ustawę, aby deportacja nielegalnych migrantów była legalna, a polskie władze mogły odrzucać wnioski azylowe składane przez osoby, które wjechały do kraju nielegalnie.
Rzeczniczka UNHCR Christine Goyer powiedziała w oświadczeniu, że nowe prawo „podważa podstawowe prawo do ubiegania się o azyl, określone w prawie międzynarodowym i europejskim”.
Nowa ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę – poinformowała w czwartek agencja AP.
Wkrótce po wybuchu kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy UE Bruksela oskarżyła Białoruś o celowe organizowanie i nakłanianie nielegalnych migrantów do przekraczania granicy w UE. Według Brukseli jest to odwet nieuznanego prezydenta reżimu Aleksandra Łukaszenki za sankcje nałożone przez Unię w odpowiedzi na rozprawę Mińska z białoruską opozycją.
Od sierpnia polscy strażnicy graniczni zapobiegli ponad 10 tysiącom prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z Białorusi. Około 1500 migrantów zostało zatrzymanych i umieszczonych w ośrodkach dla uchodźców.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.