Prezydent Paweł chce dodać myśliwce do Kijowa – Świat – Aktualności

Czechy przekażą Ukrainie dwa systemy obrony powietrznej KUB wyposażone w rakiety. Rozważa też możliwość przekazania Kijowowi myśliwców L-159. Prezydent Petr Pavel powiedział to w czeskim programie radiowym Radiožurnál.



Zdjęcie:

Czesi mogą przekazać Ukrainie samoloty L-159.




Ze względu na swój wygląd system KUB nazywany jest „trzema palcami śmierci”. Służy przeciwko samolotom lub helikopterom, pisze portal Novinky.cz.

WIDEO: Czeskie samoloty L-159 są testowane bojowo. Czy dostaną je Ukraińcy?

Jak walczy czeski samolot L-159? Wideo: Aero Vodochody

Pavel zauważył, że dwa systemy obrony powietrznej KÚB ze stosunkowo dużą liczbą pocisków „są obecnie na etapie przekazywania”. Według niego Ukraina może z nich natychmiast skorzystać, bo ma żołnierzy przeszkolonych w tego typu radzieckich technologiach.

System KUB w uzbrojeniu czeskiej armii zostanie zastąpiony kompleksami rakietowymi Spyder z Izraela.

Ukraina SR CR Čaputová Pavel Wizyta Ucz się więcej Paweł ostrzegł Kijów przed pospieszną ofensywą. Zelenskyj poprosił go i Čaputovą o uzbrojenie brygady

Czy Praga przekazuje małą flotę?

Według Pawła istnieją powody, aby rozważyć przekazanie Ukrainie myśliwców L-159. Powtórzył, że Czechy dostarczyły już Ukrainie około 100 czołgów i podobną liczbę bojowych wozów opancerzonych.

Prezes Petr Pavel z czeskiego Rádiožurnál, część dotycząca obrony powietrznej i dostaw samolotów do Kijowa rozpoczyna się na taśmie o godzinie 11:24.

Czeski prezydent przypomniał, że kraje zachodnie wciąż niechętnie dostarczają nowoczesne samoloty bojowe, ponieważ przygotowanie do ich użycia zajmuje dużo czasu, a także dlatego, że maszyny zawierają tajne systemy. Narody sojusznicze nie chcą, aby obiekty te wpadły w ręce rosyjskie.

WIDEO: Tak Zelenskyj i Pavlo witali w Kijowie prezydent Čaputovą

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová i prezydent Czech Petr Pavel udali się razem na Ukrainę pod koniec kwietnia.

„Ale wiem, że negocjacje trwają i bądźmy zdziwieni, jeśli w końcu Ukraina dostanie F-16, może z częścią tego zdemontowanego sprzętu” – zauważył generał Paweł, który był przewodniczącym komitetu wojskowego NATO w latach 2015-2018 .

Do tej pory Kijów otrzymał radzieckie myśliwce MiG-29 z kilku krajów. Słowacja dostarczyła Ukrainie trzynaście.

WIDEO: Walka z Rosją. Słowacki migas poleciał na Ukrainę

Obejrzyj wideo, na którym słowackie siły zbrojne rejestrują odlot pierwszych myśliwców MiG-29 na Ukrainę.

„Warto zastanowić się, czy moglibyśmy dostarczyć Ukrainie nasze samoloty L-159 z perspektywą ponownego uzbrojenia, ponieważ mogłyby one również znacząco pomóc Ukrainie jako samoloty bezpośredniego wsparcia powietrznego podczas kontrofensywy” – dodał Paweł.

WIDEO: Lot bojowy: pilot ukraiński w myśliwcu MiG-29

Zobacz wideo z lotu bojowego myśliwca MiG-29 Sił Powietrznych Ukrainy.

Czeska armia przejęła od Aero Vodochody 72 samoloty L-159 dwadzieścia lat temu. Praga sprzedała 21 z nich amerykańskiej firmie Draken na szkolenie, inne służą w Iraku, a część wysłała hiszpańskiej firmie CASA w zamian za samoloty transportowe.

L-159 to lekki samolot bojowy, przeznaczony przede wszystkim do wsparcia wojsk lądowych, aw drugiej kolejności do rozpoznania. W ograniczonym zakresie jest w stanie prowadzić walkę powietrzną ze śmigłowcami, bezzałogowymi statkami powietrznymi, lekkimi samolotami bojowymi i transportowymi. Wersje dwumiejscowe L-159T1 i L-159B są przeznaczone przede wszystkim do szkolenia pilotów, ale mogą być również wykorzystywane do misji bojowych.

Również L-39NG dla Ukrainy?

W tym roku Aero Vodochody rozpoczęło seryjną produkcję czterech samolotów szkolno-treningowych L-39NG dla państwowej firmy LOM Praga do szkolenia pilotów wojskowych. Zastąpią samoloty L-39C Albatros. Nowe maszyny produkowane są również dla Wietnamu i Węgier, a Słowacja jest również zainteresowana.

Firma AERO Vodochody AEROSPACE, podobnie jak inni potencjalni klienci, od dawna zajmuje się Ukrainą, przypomina magazyn czeskiego Ministerstwa Obrony Raport.

Ukraina jest tradycyjnym dostawcą silników do samolotów L-39C: w szczególności gigantyczny producent silników Zaporozhye Motor Sič ze swoim zakładem rozwojowym Ivchenko Progress. AERO Vodochody od wielu lat współpracuje z obiema fabrykami, opracowując nawet rozwiązanie dla samolotu L-159 Alca wykorzystujące ich silnik.

W rozmowie z czeskim Rádiožurnálem Pavel potwierdził również, że będzie regularnie konsultował się z zespołem zewnętrznych doradców ds. polityki wewnętrznej i zagranicznej, w tym z Petrem Pithartem, Karelem Schwarzenbergiem i Michaelem Žantovskim. Ich działania będzie koordynował były dyplomata i osobisty przyjaciel Pavlo, Petr Kolář.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *