Polski Trybunał Konstytucyjny o miesiąc odłożył decyzję o respektowaniu przez kraj wstępnych środków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących zaskarżonej Izby Rewizyjnej Sądu Najwyższego. Odpowiada za przewinienia dyscyplinarne sędziów. Według mediów orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zadecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać prawo unijne.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie: Michaela Danelová | Źródło: iROZHLAS.cz
„Ogłaszam, że termin posiedzenia został odwołany 13 maja 2021 r. Nowy termin to 15 czerwca” – powiedziała Rzecznikowi sędzia Krystyna Pawłowicz, przewodnicząca Sędziom Konstytucyjnym.
Sąd ma orzec w sprawie żądania Rzecznika Praw Obywatelskich, by wykluczyć z trybunałów konstytucyjnych prawidłowo wybranych sędziów Justyna Piskorskiego, jednego z trzech sędziów konstytucyjnych powołanych bezpodstawnie przez opozycję, większość rządową w parlamencie i prezydenta Andrzeja Dudy, donosi Gazeta. Wyborczej.
W liście przypomniano, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w zeszłym tygodniu, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, czyli prawo do rzetelnego procesu sądowego, ingerując w skład Trybunału Konstytucyjnego.
Decyzje sądowe
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara udział Piskorska w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego byłby niezgodny z prawem, a także naruszałby międzynarodowe zobowiązania Polski. Ostrzegł, że w następstwie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wszystkie inne ustalenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące osoby nieuprawnionej są niekompletne i mogą zostać zignorowane przez każdy polski sąd.
Polscy eurodeputowani zgadzają się na powołanie Europejskiego Funduszu Odbudowy. „Drugi plan Marshalla” – powiedział premier
Przeczytaj artykuł
Według opozycyjnej gazety orzeczenie sądu w Strasburgu utoruje również drogę do nowych procesów przeciwko Polsce w sprawie ustaleń nieuprawnionych sędziów konstytucyjnych, w tym roszczeń odszkodowawczych.
Jednak pismo przypominało, że Trybunał Konstytucyjny odrzucił wcześniejsze wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich o wyłączenie spornych sędziów.
W sprawie toczącej się przed Trybunałem Konstytucyjnym powstaje pytanie, czy Wydział Nadzoru Sądu Najwyższego zajmuje się sprawą, w której prokuratura wnosi o uchylenie immunitetu polskiego sędziego.
Gazeta Wyborcza ostrzegła przed możliwym stwierdzeniem niezgodności prawa unijnego z polską konstytucją, którą obecnie interpretuje rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Dodał, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości może w każdej chwili wydać dodatkowe środki za ingerencję partii rządzącej w niezawisłość sądownictwa.
Krok w kierunku secesji z UE?
Odłożenie sprawy do połowy czerwca da więc Trybunałowi Konstytucyjnemu czas na skomentowanie nowego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W liście przypomniano również ostrzeżenie 25 byłych sędziów konstytucyjnych, że niestosowanie przez Polskę podstawowych przepisów UE będzie naruszeniem zobowiązań Polski i będzie krokiem w kierunku oderwania się kraju od UE.
Polski Trybunał Konstytucyjny składa się głównie z sędziów powoływanych przez obóz rządowy. Wydział Dyscyplinarny wpisuje się w szerszy kontrowersje wokół reformy polskiego sądownictwa, która według Brukseli podważa niezależność polskiego sądownictwa. Rząd PiS, który jest u władzy od jesieni 2015 r., walczy o sprawiedliwość Przedstawiciele polskiego obozu rządowego twierdzą, że sprawy prawne należą do kompetencji państw członkowskich UE.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.