Wicepremier Polski Jarosław Kaczyński również podniósł tę samą propozycję podczas wizyty w Kijowie w tym tygodniu, mówiąc, że misja powinna być w stanie się obronić. Zwiedził zbombardowaną stolicę Ukrainy z premierem Moraw oraz premierami Czech i Słowenii Petrem Fialą i Janezem Janšą.
Morawiecki powiedział teraz dziennikarzom, że niektóre środki, które były nie do pomyślenia tydzień temu, są do zaakceptowania dopiero po kilku dniach rozwoju wojny – pisze serwer WNP.pl.
„Teraz, gdy bomby spadają coraz bliżej polskiej granicy, użyjemy tego jako argumentu, zarówno w kontekście propozycji najbardziej postępowego (ukraińskiego) prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, jak i naszych propozycji w Kijowie” – powiedział Morawiecki. nawiązując do największego i niespotykanego przez Zelenskiego – wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą.
Cztery rosyjskie rakiety wylądowały pod Lwowem na Ukrainie, kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Podobno zostały spalone z Morza Czarnego. Co najmniej 35 osób zginęło w minioną niedzielę w rosyjskim ataku na bazę wojskową w pobliżu polskiej granicy.
Według Morawieckiego Rosja musi zrozumieć, że suwerenne państwa mają prawo zapraszać na swoje terytorium kogo chcą w ramach swojej obrony, WNP.pl. Jednak państwa członkowskie NATO muszą najpierw uzgodnić misję.
Według niemieckiej prasy kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwił się w środę wysłaniu podobnej misji, jaką proponował Kaczyński. Wręcz przeciwnie, Czechy są gotowe do debaty na temat misji pokojowej – powiedziała dziś czeska minister obrony Jana Černochová.
„Ma moje pełne poparcie. Dostarczanie pomocy humanitarnej i obronę ludności cywilnej muszą być również chronione przed Putinem przez kompetentne siły zbrojne. Nie możemy pozwolić mu robić tego, co chce” – powiedział. na Twitterze poseł Marek Ženíšek (TOP 09).
24 marca odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO, na którym prezydenci i premierzy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego będą omawiać pomoc dla Ukrainy i wspólne działania przeciwko Rosji. Na ten sam dzień zaplanowany jest również szczyt Unii Europejskiej.
Czechy są gotowe do debaty na temat proponowanej polskiej misji pokojowej
Według minister obrony Jana Černochovej Czechy są gotowe do debaty nad propozycją Polski, o którą chcą się zwrócić o wysłanie misji pokojowej na Ukrainę na przyszłotygodniowym szczycie NATO. Černochová powiedziała dziennikarzom po spotkaniu ze swoim słowackim kolegą Jaroslavem Nadě. Powiedział, że chce poczekać na konkretną propozycję.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.