Polska i Węgry mogą mieć duży problem: Komisja Europejska mówi o zamrożeniu eurofunduszy

Komisja Europejska (KE) może zaproponować zamrożenie funduszy unijnych dla Polski i Węgier z powodu naruszenia praworządności przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech 3 kwietnia.

Tak powiedział we wtorek komisarz ds. budżetu Johannes Hahn, cytowany przez agencję informacyjną Reuters.

Hahn został zapytany przez reporterów, kiedy Komisja Europejska mogłaby uruchomić nowy mechanizm przeciwko obu krajom, aby zawiesić wypłatę eurofunduszy w przypadku nieprzestrzegania praworządności. Komisarz powiedział, że władza wykonawcza UE musi działać zgodnie z zasadami i wytycznymi i nie może dotrzymać terminów wyborów.

Trybunał Sprawiedliwości UE, który z inicjatywy Budapesztu i Warszawy bada legalność nowego mechanizmu warunkowości, zapowiedział we wtorek, że rozstrzygnie spór 16 lutego, na długo przed węgierskimi wyborami. Jeśli sąd zadecyduje Komisja Europejska, ta ostatnia będzie miała wystarczająco dużo czasu na skorzystanie z nowego narzędzia w marcu.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości powiedział w zeszłym tygodniu, że mechanizm warunkowości jest zgodny z prawem, a działania Węgier i Polski są bezpodstawne.


Polska i Węgry, na czele z konserwatywnymi rządami, zostały skrytykowane przez instytucje unijne za naruszanie praworządności i wartości europejskich poprzez ograniczanie praw osób LGBTI, kwestionowanie reform sądownictwa oraz kwestionowanie prymatu prawa europejskiego – a niektóre działania migracyjne na Węgrzech.

Komisja Europejska prowadzi kilka spraw sądowych i postępowań prawnych przeciwko obu krajom w związku z naruszeniem prawa europejskiego. Z tych samych powodów władza wykonawcza UE nie zatwierdziła jeszcze krajowych planów naprawy, które rządy Węgier i Polski dostarczyły do ​​Brukseli zeszłego lata.

Z kolei Budapeszt i Warszawa zarzucają Komisji Europejskiej i Trybunałowi Sprawiedliwości UE stosowanie podwójnych standardów i nadużycie uprawnień, których ich zdaniem nie regulują traktaty o funkcjonowaniu UE.

Hahn powiedział, że Warszawa nie wysłała oczekiwanych odpowiedzi w wyznaczonym przez KE terminie do Polski (24 stycznia) na wyjaśnienia w kwestiach związanych z niezawisłością sądownictwa i zniesieniem rady dyscypliny Sądu Najwyższego. Komisja Europejska wyśle ​​zatem wezwanie do usunięcia uchybienia do Warszawy. Komisarz zwrócił również uwagę, że we wtorek upłynie termin przyznany Węgrom przez KE na wyjaśnienie problemów związanych z konfliktem interesów i zamówieniami publicznymi.

(zdjęcie ilustracyjne)

Jeśli Komisja Europejska nie będzie zadowolona z odpowiedzi z Warszawy i Budapesztu lub ich nie otrzyma, w ciągu miesiąca przygotuje propozycję zamrożenia środków europejskich przyznanych Polsce i Węgrom. Do zatwierdzenia propozycji KE wystarczy kwalifikowana większość państw członkowskich UE.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *