Polskie koleje borykają się z ogromnymi awariami, ruch się załamuje. Czy był to cyberatak ze Wschodu?

Dziś rano poważnie uszkodziła się aparatura sterownicza w prawie dwudziestu polskich centrach sterowania ruchem kolejowym. Z tego powodu pociągi dalekobieżne i lokalne również są opóźnione o kilka godzin, niektóre połączenia zostały całkowicie odwołane przez przewoźników, piszą polskie media. Według ustaleń serwera Onet.pl, władze sprawdzają, czy kolej nie była celem cyberataku. Awaria dotyczy nie tylko Polski, ale i całego świata – powiedział polski minister transportu Andrzej Adamczyk.

„Dzisiaj, czwartek 17 marca, około czwartej rano, w sieci kolejowej wystąpiły awarie urządzeń kontrolnych w ponad dziesięciu centrach kontroli”, jest napisane w oświadczeniu kolejowym. Usterka dotyczy 19 z 33 ośrodków lokalnych.

Server Onet.pl poinformował, że awarią zajmowali się pracownicy polskiego przewoźnika PKP we współpracy z rządowym zespołem ds. cyberbezpieczeństwa. Eksperci czekają na analizę kolei.

„Problem nie ogranicza się do Polski i ma charakter globalny”, Adamczyk napisał na Twitterze i zapewnił, że obecnie nie ma zagrożenia dla transportu kolejowego. „Sieć kolejowa jest bezpieczna”, dodał minister.


Przygotowują się na nowy napływ migrantów na przejściu granicznym El Chaparral, które łączy Tijuana w Meksyku z San Diego w Stanach Zjednoczonych. Tym razem jednak nie do Meksykanów uciekających przed mafią narkotykową, ani do Hondurasu czy Salwadorczyków uciekających przed biedą i przestępczością gangów, ani do Wenezuelczyków wygnanych przez dyktatorski reżim, ani do Haitańczyków, najbiedniejszego kraju Ameryki, nękanego przez gangi i klęski żywiołowe.

Ukraińcy i Rosjanie próbują teraz dostać się do Stanów Zjednoczonych, napisał hiszpańską gazetę Kraj.

W tym miesiącu Ukraińcy i Rosjanie zaczęli zmierzać w kierunku granicy amerykańsko-meksykańskiej. Pierwszy z powodu wojny sprowokowanej agresją Moskwy, drugi także z powodu szerokich antyrosyjskich sankcji Zachodu. Każdy, kto posiada ukraiński paszport, może wjechać do Stanów Zjednoczonych. W niedzielę było 11 Ukraińców, w poniedziałek 9.


Z wyjątkiem ukraińskiego miasta Meref pod Charkowem, gdzie zginęło co najmniej 21 osób, Sam Charków został również zbombardowany przez rosyjskich okupantów dzisiaj na wschodzie kraju. Osiedla mieszkaniowe ponownie znalazły się pod ostrzałem rakietowym.


Dzisiaj kontynuowałem rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dyskutowaliśmy o wsparciu Ukraińców w walce z rosyjską agresją, zwłaszcza w dziedzinie obronności. Energicznie dyskutowaliśmy również o kontynuacji dialogu pokojowego. Musimy wzmocnić koalicję antywojenną,„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na Twitterze.

Zobacz wszystko online

Skala awarii jest niemal ogólnokrajowa, obejmując około 820 km torów kolejowych – powiedział na konferencji prasowej Mirosław Skubiszyński z kierownictwa PKP. Według niego jasne jest, że niektóre połączenia w ogóle nie zostaną uruchomione. Onet.pl tak pisze Przerwany został między innymi ruch kolejowy między dworcem głównym w Gdyni w północnej Polsce a pobliskim dworcem gdańskim. Pociąg nocny ze Szczecina do Warszawy spóźnił się do trzech godzin, z maksymalnie dwóch godzin oczekiwania w Katowicach.

Na kolejach czeskich nie ma podobnych problemów jak w Polsce. „Administracja kolejowa nie napotkała do tej pory żadnych trudności”, Radka Pistoriusová, rzeczniczka administracji, powiedziała ČTK około godziny 10:30.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.