Minister kultury polskiej Bartłomiej Sienkiewicz zwolnił szefów telewizji publicznej i radia oraz krajowej agencji informacyjnej oraz powołał nowe rady nadzorcze, co zaapelowało o nowe kierownictwo tych mediów – poinformowała telewizja TVN 24. Decyzja została podjęta we wtorek – poinformowała telewizja TVN 24. ministerstwa, kiedy Sejm, niższa izba parlamentu, większością głosów nowej koalicji rządowej przyjął uchwałę o przywróceniu bezstronności społeczeństwa medialnego.
20.12.2023 09:36, aktualizacja: 12:05
Członkowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS), obecnie partii opozycyjnej, która od ośmiu lat kontroluje media publiczne, zbojkotowali głosowanie i zebrali się w siedzibie TVP, aby ich zdaniem bronić wolności mediów i demokracji.
Parlament przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia bezstronności mediów publicznych
W środę wieczorem izba niższa polskiego parlamentu przyjęła projekt uchwały, której celem jest „przywrócenie porządku prawnego, bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej” (PAP).
Dawne partie opozycyjne w Polsce, które w zeszłym tygodniu utworzyły rząd koalicyjny, oskarżają byłą rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) o upolitycznianie mediów państwowych od lat. Twierdzą, że PiS przekształcił media państwowe i PAP w „media wyłącznie partyzanckie, które w sposób niezwykle przejrzysty realizowały zadania propagandowe na rzecz rządu i szerszego obozu władzy”.
Ucz się więcej Lód się poruszał. Bruksela da Polsce 5 miliardów zamrożonych euro: musimy nadrobić zaległości
Spośród 344 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, 244 poparło uchwałę, 84 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.
W głosowaniu nie wzięło udziału co najmniej 109 posłów PiS, w tym ich lider Jarosław Kaczyński – poinformowała PAP.
Ucz się więcej Fico i Tusk wiedzieli, jak współpracować. Czy wojna rosyjska i węgierska ich podzielą?
Projekt uchwały złożyli we wtorek do Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO), Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i grupy Polska 2050. Ich zdaniem ma ona na celu przywrócenie porządku prawnego i bezstronności obywateli. publiczne stacje radiowe i telewizyjne oraz agencja PAP.
W uchwale Sejm stwierdza, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia dla większości społeczeństwa, co obywatele wyrazili podczas wyborów w dniu 15 października 2023 r.”.
Ucz się więcej Równi przeciwnicy: Tusk wrócił do Polski, aby pokonać Człowieka-Kota
Twórcy uchwały podkreślają, że pomimo zwycięstwa opozycji w ostatnich wyborach do parlamentu i pomimo powołania nowego rządu koalicyjnego „publiczne radio i telewizja oraz PAP w dalszym ciągu prowadzą niestrudzoną kampanię na rzecz poprzedniego obozu politycznego (.. .), przekazując społeczeństwu całkowicie zafałszowany obraz rzeczywistości, pozbawiony obiektywizmu, rzetelności i uczciwości.
W odpowiedzi na projekt uchwały Prezydent Andrzej Duda napisał list do Marszałka Sejmu Szymona Holowni, w którym podkreślił, że „należy wziąć pod uwagę, że społeczna ocena działalności mediów publicznych jest odmienna. „
„Nie kwestionując prawa większości parlamentarnej do wprowadzania zmian w systemie prawnym, należy podkreślić, że cel polityczny nie może być pretekstem do łamania lub obchodzenia przepisów konstytucyjnych i prawnych” – podkreślił Duda.
„Wszystkie władze publiczne mają obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa” – dodał.
Zarząd PAP wystosował apel do Sejmu, Prezydenta, Ministerstwa Kultury i Rady Mediów Narodowych – organu monitorującego powołanego za poprzedniego rządu – o zaprzestanie rzekomych naruszeń praw agencji prasowej.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.