Dochód ze sprzedaży pokazów charytatywnych zostanie przekazany na przejrzyste konto organizacji non-profit Post Bellum, która dostarcza kamizelki kuloodporne, hełmy i inny sprzęt wojskowy i humanitarny niezbędny obrońcom Ukrainy. „Organizatorzy podkreślają również, że transparentność Rachunek organizacje mogą również przesyłać darowizny indywidualne” – powiedział Pavel Soušek w imieniu organizatorów 3KinoFest, Ukraine Film Fest i Post Bellum.
Pan Jones, film Hollandera z 2019 roku, był koprodukowany przez koprodukcję polsko-brytyjsko-ukraińską. Na tle relacji brytyjskiego dziennikarza o ukraińskim głodzie i wściekłości Stalina, porusza ona także osobistą odpowiedzialność dziennikarzy i wpływ propagandy. W październiku ubiegłego roku w Moskwie kilku zamaskowanych buntowników przerwało projekcję filmu. Na miejscu interweniowała policja, podał serwer informacyjny Onet.pl.
Widzowie mogą kupić bilety od 17 marca w praskiej Bibliotece Miejskiej na Mariańskim náměstí. Więcej informacji o seansie można znaleźć na stronie 3kino.cz. „Rosja nigdy nie wygra wojny na Ukrainie! W rzeczywistości znajdujemy się teraz w punkcie zwrotnym, a główną troską Putina jest wzbudzanie strachu. Najbliższe dni będą trudne i nie wiemy, do czego jest zdolny, ale nie powinniśmy się teraz martwić” – powiedziała dyrektor ukraińskich festiwali filmowych Lenka Víchová.
Organizatorzy 3KinoFestu i festiwali filmowych Ukraine od 28 lutego wyrażają swoje wsparcie i solidarność z Ukrainą, pokazując filmy w kilku kinach w Pradze. Stopniowo pokazują filmy, które odzwierciedlają wpływ rosyjskiej agresji i ekspansji na życie i moralność ludzi w Europie Środkowo-Wschodniej. Akcję charytatywną rozpoczął w praskim kinie Humanita thriller polityczny Jacka Stronga, polskiego reżysera Władysława Pasikowskiego.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest powstał w 2013 roku i jest cyklicznym pokazem kinematografii środkowoeuropejskiej ze szczególnym uwzględnieniem krajów Grupy Wyszehradzkiej. Ukraine Film Fest od lat prezentuje widzom i dystrybutorom współczesną ukraińską kinematografię. Od 2001 roku stowarzyszenie non-profit Post Bellum bada i rejestruje wspomnienia świadków kluczowych momentów XX wieku. Do głównych projektów należą Pamięć Narodu i Historie XX wieku, nadawane przez czeskie radio od ponad dziesięciu lat.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.