Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział w niedzielę, że kraj ograniczy wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej w obawie przed możliwymi niedoborami spowodowanymi ograniczeniem dostaw z Rosji. Zaznaczył, że Niemcy będą starać się to zrekompensować, zwiększając spalanie węgla.
„To gorzkie, ale w tej sytuacji wystarczy zmniejszyć zużycie gazu” – powiedział.
Niemcy starają się wypełnić swoje magazyny gazu przed zimą, kiedy gaz jest pilnie potrzebny jako paliwo do ogrzewania. Sytuacja na rynkach gazu pogorszyła się w ostatnich dniach, ale magazynowanie wciąż zdoła nadrobić braki Rosji poprzez zakupy za granicą. Niemniej jednak Habeck powiedział, że sytuacja jest poważna.
Rosyjski koncern gazowy Gazprom poinformował w tym tygodniu, że z przyczyn technicznych odcina dostawy gazociągiem Nord Stream 1. Według Habecka jest to decyzja umotywowana politycznie ze strony Rosji.
Chiny skoczyły na Niemcy i są największym importerem rosyjskiej energii po zakupie ponad 12 miliardów euro
Chiny wyprzedziły Niemcy od początku wojny na Ukrainie i stały się największym odbiorcą rosyjskiej energii. Niezależna grupa badawcza poinformowała w poniedziałek.
Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) podaje, że od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę 24 lutego Rosja osiągnęła sprzedaż ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla na poziomie 93 miliardów euro.
Ponad 60% paliw trafiło do UE
Według organizacji z siedzibą w Helsinkach w Finlandii w ciągu pierwszych 100 dni konfliktu wyeksportowano do Unii Europejskiej około 61% paliw kopalnych o wartości około 57 miliardów euro.
Obejmuje to eksport około 12,1 mld euro do Niemiec, 7,8 mld euro do Włoch i Holandii oraz 4,4 mld euro do Polski.
Niemcy wyprzedzają Chiny
Niemcy, które w pierwszych dwóch miesiącach wojny były największym importerem rosyjskich paliw kopalnych, spadły na drugie miejsce za Chinami, które kupiły z Moskwy energię za około 12,6 mld euro.
Zmiana odzwierciedla rosnące znaczenie Chin i innych gospodarek pozaeuropejskich dla rosyjskiego eksportu energii, który zapewnia około 40% budżetu federalnego kraju, mówi CREA.
Zależność Niemiec pozostaje wysoka
Z danych organizacji wynika, że Niemcy są nadal silnie uzależnione od rosyjskiej energii, zwłaszcza gazu ziemnego. W maju, nawet w gorącym sezonie, jego import spadł o 8% w porównaniu z poprzednimi dwoma miesiącami.
W maju Unia Europejska jako całość ograniczyła import energii z Rosji o ponad 100 mln euro dziennie, na czele z Polską, która była głównym odbiorcą rosyjskiego gazu i ropy.
Jak zauważył CREA, ponieważ Rosja eksportuje więcej ropy drogą morską do krajów bez rurociągów, istnieje również duże zainteresowanie tankowcami. Według raportu, cztery piąte tych tankowców należy do firm europejskich lub amerykańskich.
Chorwacja już nie jest tego warta, wakacje do Grecji czy Turcji będą w tym roku tańsze
19.06.2022 (Webnoviny.sk) – Tegoroczne wakacje wśród krajów śródziemnomorskich mogą być najtańsze w Grecji i Turcji, a pobyty w Hiszpanii i na Malcie również są przystępne. Chorwacja jest już jednym z najdroższych kierunków turystycznych na Morzu Śródziemnym, obok Francji.
Wynika to z analizy przygotowanej przez brokera CapitalPanda za lipiec i sierpień 2022 r., opartej na danych makroekonomicznych oraz porównaniu cen pobytów w internetowych systemach rezerwacji największych niemieckich biur podróży.
Najdroższe jest Lazurowe Wybrzeże
Ceny w Chorwacji, od dawna najpopularniejszym kraju na słowackie wakacje letnie ze względu na bliskość Adriatyku, wzrosły tego lata średnio o 20-25% rok do roku, z wyłączeniem hoteli, które stanowią 50%. droższe.
Najdroższe miejsca na letnie wakacje to Riwiera Francuska. Lokalni hotelarze celują w klientów, którzy są ekonomicznie zlokalizowani niż tradycyjne kurorty, które skupiają się głównie na klasie średniej.
Inflacja i pandemia wykonały swoje zadanie
Z analizy wynika, że obniżenie lub podwyższenie ceny wycieczek jest bezpośrednio związane z sytuacją gospodarczą każdego kraju. Grecja i Hiszpania tradycyjnie nękane były wysokim bezrobociem, a ogólną sytuację pogorszyła pandemia koronawirusa.
Z kolei Turcja zmaga się z gwałtownie rosnącą inflacją, która osłabia walutę i tym samym obniża koszty podróży zagranicznych turystów.
Analitycy brokerów CapitalPanda zmapowali ceny w popularnych destynacjach dla najczęstszych długości pobytu (7 i 10 dni), różnych rodzajów posiłków (śniadanie, obiadokolacja, all inclusive) oraz dla różnych kategorii zakwaterowania. . Inne kryteria to najkrótsza możliwa odległość od plaży czy obecność basenu na terenie kompleksu.
W każdym razie ceny obejmują transport lotniczy i dotyczą okresu od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 roku.
Źródło WebNoviny.sk © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.