Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i brytyjski premier Boris Johnson uzgodnili w czwartek w Brukseli, że Sojusz Północnoatlantycki jest gotów negocjować z Rosją w sprawie łagodzenia napięć i kontroli zbrojeń. Jednak NATO nalega na poszanowanie podstawowych zasad, w tym prawa krajów do swobodnego decydowania o swoim członkostwie. Raporty TASR oparte są na doniesieniach Biura Prasowego NATO i Agencji AFP.
Zdjęcie: TASR/PA, Olivier Matthys
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (z lewej) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg witają się podczas wspólnej konferencji prasowej w Brukseli w czwartek 10 lutego 2022 r.
Stoltenberg nazwał trwającą koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy i wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji z Białorusią „momentem niebezpiecznym dla bezpieczeństwa europejskiego”.
„Musimy być przygotowani na najgorsze, ale nadal zdeterminowani, aby znaleźć rozwiązanie polityczne” – powiedział.
Szef NATO z zadowoleniem przyjął ofertę Wielkiej Brytanii dotyczącą rozmieszczenia większej liczby żołnierzy, statków i samolotów do członków Sojuszu w Europie.
„Dodatkowe oddziały, które rozmieszczasz w Polsce, potwierdzają solidarność wewnątrz Sojuszu” – powiedział, przypominając, że Wielka Brytania ma siły wojskowe w Estonii i gdzie indziej.
Według Stoltenberga NATO jest skłonne przedyskutować z Rosją kilka kwestii, takich jak kontrola zbrojeń, w tym broni jądrowej oraz pocisków średniego i krótkiego zasięgu. Sojusz nie zrezygnuje jednak ze swoich podstawowych zasad, które obejmowały prawo Stoltenebrga do decydowania o członkostwie w NATO i zbiorowej obronie wszystkich członków Sojuszu.
Przypomniał, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO omówią w przyszłym tygodniu inne opcje dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa NATO.
Według Johnsona Wielka Brytania przygotowuje się militarnie i gospodarczo, ale jest też gotowa do negocjacji. „Jednak niektóre kwestie nie mogą być omawiane” – powiedział, powołując się na prawo Ukrainy do decydowania o przystąpieniu do NATO.
Johnson przypomniał, że sojusznicy zobowiązali się chronić wolność każdego państwa członkowskiego, kiedy tworzono NATO. Powiedział, że Wielka Brytania jest „niezachwiana” w swoim zaangażowaniu w bezpieczeństwo europejskie.
„Jako sojusz musimy rysować linie na śniegu i jasno określać zasady, z których nie wycofamy się” – napisał Johnson na Twitterze przed czwartkowym spotkaniem. Według niego obejmuje to bezpieczeństwo każdego sojusznika z NATO oraz prawo każdej europejskiej demokracji do ubiegania się o członkostwo w tym Sojuszu.
Morawiecki: Putin chce rozbić NATO, Johnson: silne państwo nie powinno zastraszać sąsiadów
Politycznym celem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jest rozbicie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Premier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim brytyjskim kolegą Borisem Johnsonem w Warszawie. TASR informuje o tym na podstawie raportu strony internetowej dziennika Rzeczpospolita.
Jak kontynuuje Morawiecki, instrumentem agresji w realizacji „imperialnych interesów” może stać się wszystko, w tym gazociąg, migranci, internet. Wezwał też Niemcy do zobowiązania się, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie „wykorzystywany jako element szantażu” przez Rosję.
Według polskiego premiera NATO nie może być zastraszone przez Rosję, a odpowiedzią Kremla jest jedność Sojuszu i militarne wzmocnienie jego wschodniego skrzydła.
Johnson podkreślił na konferencji prasowej potrzebę rozładowania napięć wokół Ukrainy. Według niego można to osiągnąć, wycofując swoje wojska z granicy z Ukrainą.
„Nie zaakceptujemy świata, w którym silny sąsiad chce zastraszać lub atakować swoich sąsiadów”, powiedział Johnson, cytowany przez BBC.
Krótko przed Johnsonem do Polski przybył pierwszy z 350 brytyjskich marines, aby wzmocnić brytyjską obecność wojskową w Polsce. Stanowiska muszą znajdować się w południowo-wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą.
Od 2017 roku w północno-wschodniej Polsce przebywa około 150 brytyjskich żołnierzy w ramach misji prowadzonej przez USA. W grudniu 2021 r. do Polski przyjechało również około 100 brytyjskich inżynierów. Pomagają budować ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej, co powinno uniemożliwić przepływ nielegalnych migrantów z Białorusi.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.