Według Kaczyńskiego Niemcy chcą, aby z UE było czwartym imperium

Polska jest w długotrwałym konflikcie z Unią.

WARSZAWA. Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że Niemcy próbują przekształcić Unię Europejską w federalną „Niemiecką Czwartą Rzeszę”.

Donosi agencja informacyjna AFP.

Powiedział to Kaczyński w rozmowie ze skrajnie prawicową Gazetą Polską Codziennie (GPC), dodając, że niektóre kraje „nie są entuzjastycznie nastawione do budowy czwartego imperium niemieckiego na bazie UE”.

– Gdybyśmy my Polacy przyjęli tego rodzaju nowoczesne podporządkowanie, bylibyśmy zdegradowani na różne sposoby – powiedział Kaczyński, który jest także wicepremierem Polski. Dodał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest wykorzystywany jako „narzędzie” dla idei federalistycznych.

Polska jest uwikłana w przewlekły spór z UE, m.in. o reformy sądownictwa, które PiS prowadzi od 2015 roku.

Unia Europejska powiedziała w ostatnim obrocie wydarzeń w tym tygodniu, że podejmuje działania prawne przeciwko Polsce za ignorowanie prawa UE i podważanie niezależności sądownictwa. Warszawa z kolei oskarża Brukselę o „centralizm biurokratyczny”.

W niedawnym niemieckim biurze Olafa Scholza w Polsce premier Mateusz Morawiecki powiedział, że poparcie obecnego rządu niemieckiego dla europejskiego federalizmu jest „utopijną, a przez to niebezpieczną sprawą”, pisze AFP.

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.