Produkty oznaczone jako bułki maślane w rzeczywistości nie zawierały masła. Podobnie w wyrobach cukierniczych brakowało prawdziwej śmietanki i cukru waniliowego. Zamiast tego zawierały dodatek sztucznego barwnika spożywczego, który producenci ukrywali, ale odkryli inspektorzy.
„Chociaż opakowania żywności powinny wskazywać, z czego są wykonane, kontrola wykazała, że rzeczywistość jest inna. Wspomniane wysokiej jakości i drogie surowce najczęściej zastępowano tańszymi. Często jednak brakowało informacji nie tylko o nich, ale także o zastosowanych fosforanach czy alergenach. Celowo i nielegalnie na produktach oznaczono znacznie wydłużone terminy przydatności do spożycia. – podał dziennik Fakt, powołując się na protokół kontroli.
Polska już w przeszłości boryka się z ogromnymi skandalami z jedzeniem. Kilka lat temu okazało się, że polskie rzeźnie skupowały chore zwierzęta, a ich mięso trafiało na Słowację.
Legendarną przyczyną było dosypywanie soli do żywności. Trzeba było wyrzucić tysiące ton żywności. Nie zapominajmy także o przypadku, gdy w produktach znajdowało się mięso końskie, a producent tego nie określił.
źródło: Unsplash/Mink Mingle
Podobno zdrowe produkty
Kupując żywność, wiele osób nie zwraca uwagi na to, czy jakość jest naprawdę zadowalająca. Często kupują produkty tylko dlatego, że są w promocji. Nie interesuje ich nawet to, czy są zdrowi, czy nie. Jak już powiedzieliśmy, od dawna wiadomo, że niektóre produkty spożywcze nie są zdrową żywnością – na przykład chipsy, słodycze czy mrożona pizza. Istnieje jednak duża liczba produktów, które wydają się nieszkodliwe lub zdrowe, jednak rzeczywistość jest inna.
Jak przypomina portal Dobre jedzenie z BBCwiele produktów, które kupujemy w sklepach, jest wytwarzanych np. z dodatkiem soli, cukru lub konserwowanych w oleju. Sam proces nazywa się wysokim przetwarzaniem. Rzecz w tym, że np. emulgatory dodawane do chleba razowego uważane są za szkodliwe dla dzieci, ale jednocześnie za dobre źródło błonnika.
Podobne produkty obejmują zestawy sałatkowe. Zawierają różne substancje chemiczne związane z problemami trawiennymi, w tym zwiększonymi wzdęciami. Zaskoczeniem na liście są także bezcukrowe produkty mleczne, które nie są słodzone cukrem, ale aspartamem, substancją również kojarzoną z nowotworami.
Żywność ultraprzetworzona
Jak wspomnieliśmy powyżej, są to produkty, które musiały przejść wiele etapów przetwarzania i dlatego zaliczane są do kategorii ultraprzetworzonych. Dlatego często zawierają sztuczne aromaty, konserwanty lub różne barwniki.
Dawno temu analiza przeprowadzona przez ekspertów z Uniwersytetu w Cambridge wykazała, że poleganie na przemysłowym przetwarzaniu żywności było jednym z kluczowych wskaźników problemów żywieniowych.
„Obecnie powszechnie przyjmuje się, że panująca pandemia otyłości i związanych z nią chorób przewlekłych, jako istotną przyczynę ma wzrost spożycia półproduktów, w tym żywności gotowej” pismo w analizie.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.