Łotwa, Litwa i Polska nadal stosują kontrowersyjne metody, aby uniemożliwić migrantom przekraczanie granicy po białoruskiej stronie.
Kraje blokują również organizacje próbujące pomóc ludziom utkniętym w obszarach przygranicznych. Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i UE powiedzieli w czwartek.
Tysiące ludzi utknęło na Białorusi
W ubiegłym roku granice Litwy, Łotwy i Polski przekroczyło około 8000 osób ubiegających się o azyl, wielu z Iraku. Tysiące osób utknęło na Białorusi, a inni zginęli w chłodne dni.
Jednak w międzyczasie liczba prób przekroczenia granicy spadła i jest obecnie minimalna.
„Nawet w tej niebezpiecznej i trudnej sytuacji, w której znajdują się te trzy państwa członkowskie (UE), muszą mieć przepisy, w których (przepychanie migrantów przez granicę) jest niedozwolone lub nielegalne”, powiedziała unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.
Słowo „refoulement” odnosi się do przymusowego powrotu migrantów przez granicę międzypaństwową, jednocześnie odmawiając im prawa do ubiegania się o azyl.
Hybrydowy środek ataku
Praktyka ta jest uważana za nielegalną na mocy międzynarodowych traktatów dotyczących uchodźców i prawa UE.
„Ludzie nadal mają prawo ubiegać się o azyl, nadal mają prawo dostępu do procedury azylowej. Musimy pozostać wierni naszym wartościom i naszemu traktatowi”. powiedział Johansson.
UE oskarża prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów jako środka „Atak hybrydowy” po tym, jak blok 27 krajów nałożył sankcje na jego rząd za rzekome oszustwa wyborcze, które utrzymały go przy władzy.
W szczególności Litwa i Polska ogłosiły stan wyjątkowy na granicy z Białorusią i zmieniły swoje przepisy azylowe, aby utrudnić osobom wjeżdżającym do kraju.
Ruch trwa
Polska uchwaliła również nowe przepisy, które uniemożliwiają wjazd na tereny przygraniczne, chyba że tam mieszkają, nie pracują lub nie studiują.
„Deportacje i inne naruszenia praw człowieka trwają na granicach UE z Białorusią” powiedziała Sophie Magennis, szefowa departamentu politycznego i prawnego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ds. UE.
Dodała, że UNHCR i inne organizacje humanitarne nadal nie mają dostępu do obszarów na granicy UE z Białorusią, aby pomagać tam ludziom.
„Właśnie w tym momencie doszliśmy do naszej wiedzy. Trzeba to naprawić i przyznać dostęp.” stwierdził przedstawiciel ONZ.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.