Kara 500 tys. dziennie. Polska nie odejdzie z kopalni Turów – Świat – Aktualności

Polska nie zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów przy granicy polsko-czeskiej, której zamknięcie zagroziłoby stabilności systemu energetycznego kraju. O tym poinformował w poniedziałek rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, cytowany przez agencję PAP.



Zdjęcie:

Samochody blokują drogę w kopalni węgla brunatnego Turów koło miejscowości Bogatynia na granicy polsko-czeskiej 25 maja 2021 r.




Raport pojawia się zaraz po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) nałożył na Polskę obowiązek zapłaty dziennej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro do Komisji Europejskiej (KE) za zignorowanie rozporządzenia o natychmiastowym zawieszeniu wydobycia.

„Sankcje finansowe nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości UE są nieuzasadnione i nieproporcjonalne do sytuacji” – powiedział Müller w oświadczeniu. Dodał, że orzeczenia sądu luksemburskiego nie powinny ingerować w obszary kluczowe dla bezpieczeństwa państw członkowskich UE.

„Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych obszarów” – wyjaśnił Müller.

– Od początku mówimy, że zamknięcie kopalni Turów narazi na szwank stabilność polskiego systemu energetycznego – dodał Müller, wyjaśniając, że miałoby to negatywne konsekwencje dla milionów Polaków, a także dla Unii Europejskiej w jego składzie.

wiersz Czytaj więcej Czechy mają mocne poparcie w polskim procesie sądowym w sprawie wydobycia węgla w Turowie

Rzecznik rządu w Warszawie zaznaczył, że polski rząd chce pokojowego rozwiązania sporu z Czechami o kopalnię Turów i szanuje interesy lokalnych społeczności.

– Prowadzone rozmowy z Czechami są tego dowodem – powiedział Müller, dodając, że celem negocjacji było osiągnięcie porozumienia w sprawie oceny wpływu kopalni na okoliczny region.

Pod koniec lutego czeski rząd poinformował, że złożył skargę przeciwko Polsce do TSUE w związku z planowaną rozbudową kopalni Turów. Czechy wzywają do zaprzestania wydobycia w kopalni ze względu na negatywny wpływ na środowisko. Według Pragi kopalnia ma negatywny wpływ na tereny przygraniczne, gdzie przyczynia się do obniżenia poziomu wód gruntowych. Na hałas i zapylenie narzekają również ekolodzy, a także okoliczni mieszkańcy.

W maju TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni, oczekując na ostateczną decyzję w tej akcji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *