W sporze o kopalnię Turów Komisja Europejska uruchamia proces cięcia płatności do Polski

Pierwsza płatność to 15 mln euro.

BRUKSELA. Unia Europejska uruchamia proces zmniejszenia płatności dla Polski na pokrycie kosztów kar nałożonych na Warszawę za zignorowanie mandatu na zamknięcie kopalni węgla.

Rzecznik Komisji Europejskiej Balázs Ujvári ogłosił w środę oświadczenie.

Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) orzekł w zeszłym roku, że Polska musi zamknąć kopalnię węgla brunatnego Turów przy granicy z Czechami.

W orzeczeniu sądowym zgodził się z czeskim rządem, który skarżył się, że kopalnia odkrywkowa odprowadza wody gruntowe z gmin po stronie czeskiej, jednocześnie powodując zapylenie i hałas.


Powiązany artykuł Negocjacje między Czechami a Polską w sprawie wydobycia kopalni Turów nie są zaawansowane Czytać

Sąd nakazał też Polsce zapłacić karę w wysokości 500 tys. euro dziennie, dopóki nie będzie dalej eksploatować kopalni.

Termin na dokonanie pierwszej płatności upłynął we wtorek, a komisja wszczyna teraz „postępowanie odszkodowawcze” przeciwko Polsce, powiedział Ujvári na briefingu prasowym w Brukseli.

Według niego pierwsza płatność to 15 milionów euro plus 30 000 euro odsetek.

„To, co komisja musi teraz zrobić, to określić odpowiednią lub rozsądną płatność, od której można wypłacić odszkodowanie” – powiedział Ujvári.

Jak tylko to nastąpi, Komisja poinformuje polskie władze i da im co najmniej 10 dni na zgłoszenie uwag. „A potem prowizja odlicza odpowiednią stawkę od określonej płatności” – dodał rzecznik.

Polski rząd odmówił zamknięcia kopalni, twierdząc, że jest to niezbędne do zabezpieczenia miejsc pracy i potrzeb energetycznych kraju. Twierdziła również, że ETS nie ma uprawnień do nałożenia grzywny.

Rządy Polski i Czech negocjują spór, ale podczas ostatniej rundy rozmów ministrów środowiska obu krajów we wtorek nie doszło do porozumienia. Polska minister Anna Moskwa określiła warszawskie spotkanie jako „konstruktywne”. Jego koleżanka z czeskiego departamentu Anna Hubáčková powiedziała, że ​​niektóre kwestie nadal wymagają omówienia. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i gdzie odbędzie się kolejna runda negocjacji.

Polska

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.