Nigdy nie wiemy, kto wynalazł pierwszą grę planszową. Kolejny nieznany geniusz, któremu powinniśmy być wdzięczni. Ludzkość spędzała czas w takich grach od tysięcy lat. Archeolodzy w Omanie znaleźli teraz kolejne świadectwo swojej starożytnej pasji do hazardu. Jest to licząca 4000 lat skalista plansza do gry.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Plansza do gry składa się z płaskiego kamienia o długości około 30 centymetrów, z wyżłobieniami – kilkoma kwadratami i zwykłymi wybrzuszeniami. Grupa omańsko-polskich archeologów znalazła go w pobliżu wioski Ain Bani Saida w północnym Omanie.
Międzynarodowy projekt Rozwój osadnictwa górskiego w epoce brązu i żelaza obejmuje okres od około 2500 do 2000 pne i można go przeczytać na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Piotr Bieliński, dyrektor archeologów polskich powiedziałże jest to rzadkie odkrycie i że podobne plansze do gry są już znane badaczom w Indiach czy starożytnej Mezopotamii. Ale co to może być za gra, ale nie powiedziałem.
Izraelski dziennik Jerusalem Post w tym kontekście przypomina egipską grę Dogs and Jackals, czyli 58 dołków. Jego zasady nie były jednak przestrzegane Na stronie Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku Przynajmniej możesz zobaczyć, jak wyglądał. Ten kawałek betonu został odkryty w 1910 roku z grobowca Teby w Egipcie przez angielskiego archeologa Howarda Cartera, późniejszego odkrywcę grobowca Tutanchamona. Szacuje się, że gra ma około 3800 lat.
Za najbardziej znaną uważa się tak zwaną starożytną grę planszową Królewska gra Urus z dzisiejszego Iraku, znanego również jako Gra Dwudziestu Kwadratów. Ma ponad 4500 lat. Jej około 30-centymetrowa drewniana i kolorowa plansza, odkryta 100 lat temu przez brytyjskiego archeologa Leonarda Woolleya, jest odkurzana w British Museum.
Naukowcy znaleźli sposób na zbadanie grobowca armii terakotowej bez uszkodzeń. Używają promieni kosmicznych
Przeczytaj artykuł
To była świetna zabawa dla dwóch graczy. Każdy otrzymał siedem kamieni w dwóch kolorach, czarnym i białym, więc był trochę poprzednikiem Domino. Zasady były najwyraźniej regionalne.
Tajemnica starej Jerozolimy
Odkrycie Omanu przypomina tajemnicę Jerozolimy, gdzie 40 lat temu uczeni odkryli brukowane brukowane bramy u bram starożytnego Damaszku.
Hipotezy były różne, na przykład, że rzymscy żołnierze grali w kości na cześć boga Saturna i że był więzień skazany na śmierć – kiedy wygrał, w dniu, w którym traktowali go jak króla, a potem zabili go rano. Inna teoria odnosiła się do popularnej w Rzymie gry strategicznej o frezowaniu.
Jednak w listopadzie ubiegłego roku izraelski ekspert ds. Gier Nir Wild powiedział, że się o tym dowiedział. Według niego, znaleziona gra była wnęką, która również pochodzi z Egiptu, ale jest znana tylko z obrazów w grobach, pisze izraelska gazeta Haaretz.
Alkerk był podobny do szachów: dla dwóch graczy, każdy z 12 żołnierzami lub warcabami, aby podbić pionki przeciwnika. Wygrał ten z postacią na planszy.
Zasady zostały zachowane dzięki Maurom, którzy sprowadzili do Hiszpanii podobną grę zwaną Bright w VIII wieku, a także dzięki Księdze Gier napisanej przez króla Alfonsa X z Kastylii w XIII wieku. Oryginalny rękopis jednej z najstarszych książek o grach planszowych z pięknym oświetleniem przechowywany jest w Bibliotece Escorial.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.