Wybór najważniejszych wiadomości technologicznych, internetowych, naukowych i życia cyfrowego z ostatniego tygodnia.
Aktualnie czytasz 268. wydanie Wybór technologii. Ján Trangel w formie krótkich komentarzy podkreśla najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia i wybiera artykuły, których zdecydowanie nie można przegapić. Dla abonentów Aktuality Plus jest on dostępny zawsze w piątki. W niedziele na Živé.sk można także znaleźć krótki wybór nowych artykułów Martina Kováča (obejrzyj bieżący odcinek), który jest dostępny dla wszystkich czytelników.
W dzisiejszym wydaniu przedstawiamy Państwu jeden nowy produkt, który chcemy stopniowo wprowadzać na stałe do asortymentu technologii. Koledzy z HernáZóna.sk przygotował krótki komentarz na aktualny temat, który poruszył świat gier wideo. Dzisiejszy temat wybrał Juraj Dolniak.
Idź na kompromis w drodze do lepszej użyteczności chatbotów
Chatboty wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję są często krytykowane za zmyślanie. Nazywa się to sprytnie Halucynacją, ale nawet wymyślna nazwa nie kryje surowej prawdy – jeśli potrzebujesz od nich zgodnego z faktami tekstu, jest całkiem duże prawdopodobieństwo, że im się nie uda. Jest to podstawowa bariera w przyszłym użytkowaniu i jednocześnie jeden z największych problemów, z którymi twórcy tych programów nie potrafią sobie poradzić.
Słowacki naukowiec Michal Valko, który dla Google pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji, ujął to bardzo dosadnie: „Prawda jest taka, że nie znamy zbyt dobrze zjawiska halucynacji. Nie wiemy dokładnie, dlaczego halucynacje występują. Po co miałby przyjść chatbot z czymś, czego w ogóle nie było w danych źródłowych.” Tak długo jak jesteś nie czytali jego wywiaduZdecydowanie polecam – już teraz jestem pewien, że znajdzie się w pierwszej piątce naszych tegorocznych wywiadów.
To bardzo mocne stwierdzenie, które nie daje zbyt dużej nadziei, że w przyszłości problem ten zostanie w jakiś sposób rozwiązany raz na zawsze. Wydaje się jednak, że istnieje pewna zbieżność w podejściu do samego problemu. Najpierw był Microsoft z nowym Bingiem, nawet z Google Bard po aktualizacji – Obie usługi oferują już możliwość sprawdzenia zasadności roszczeń zgłaszanych przez chatbota.
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.