„Uzyskanie prawa do budowy zajmuje na Słowacji około 300 dni, co czyni nas jednym z krajów o najdłuższych procedurach wydawania zezwoleń na świecie”, Izby uważają, że długość postępowań o wydanie pozwolenia na budowę jest ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję inwestorów o inwestowaniu na Słowacji lub w innych krajach.
Zdaniem izb i stowarzyszeń, przedłużające się procedury budowlane przyczyniają się do pogłębienia problemów związanych z budową infrastruktury obywatelskiej, utrudniają wprowadzanie nowych technologii i spowalniają zmniejszanie dysproporcji regionalnych na Słowacji. Jednocześnie komplikują one osiągnięcie zatwierdzonego planu naprawy i odporności.
„Uważamy, że w 2022 roku cyfryzacja procesu budowlanego powinna być oczywista”, podane przez izby jako kolejny powód konieczności przyjęcia zmian w tym zakresie.
Zdaniem izb to nie jedyne problemy z obowiązującym prawem budowlanym, które uchwalono w 1976 roku. „Prawie 50 lat ustawodawstwa nie może już sprostać dzisiejszym potrzebom”, izby i stowarzyszenia.
Jednocześnie izby uwypukliły w swojej „dziesiątce” dziesięć największych mankamentów obecnych przepisów w dziedzinie budownictwa. Domagają się np. wzmocnienia ekspertyz władz budowlanych, skrócenia procedur i likwidacji duplikatów, digitalizacji czy uregulowania kwestii czarnych budynków.
Zdaniem izb proponowane nowe przepisy budowlane, o których będą dyskutować posłowie na bieżącym posiedzeniu lutowym, mają potencjał do wyeliminowania tych większych niedociągnięć. „Z tego powodu popieramy przyjęcie nowego prawa budowlanego w wersji przedłożonej przez rząd Radzie Narodowej Republiki Słowackiej”, zawarte przez izby we wspólnej deklaracji.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.