Administratorzy nie będą mieli czasu na zmiany.
BRATYSŁAWA. Słowacka Izba Nauczycieli krytykuje obowiązkową trzecią godzinę wychowania fizycznego.
Zdaniem Sejmu nowelizacja Prawa oświatowego spowoduje szkody społeczne i gospodarcze, wprowadzi chaos w ustawodawstwie i naruszy rządowe przepisy legislacyjne. Izba Nauczycielska informuje o tym na swojej stronie internetowej.
Nauczyciele zwracają się do prezydenta
Obecnie Izba uważa, że wprowadzenie trzeciej godziny wychowania fizycznego w tygodniu jest nonsensem i stoi na stanowisku, że jest to zła wiadomość dla edukacji, zwłaszcza w kontekście niskiej atrakcyjności zawodu nauczyciela, kwestii zdrowie psychiczne i wypalenie szkolne.
Jej zdaniem liczba godzin zarezerwowanych na dany przedmiot nie powinna być ustalana ustawowo, ale przez państwowy program oświaty. Izba apeluje do prezydenta Zuzana Czaputowazawetować nowelizację ustawy i wspólnie z oficjalnym rządem i ministrem edukacji powstrzymać działania posłów w parlamencie.
Izba zaleciła ustawodawcom, aby zamiast szkodliwej legislacji bez profesjonalnej dyskusji, poświęcili jej więcej czasu sportgdyż według raportu wyjaśniającego do ustawy poprawia pamięć i orientację przestrzenną, dzięki czemu zdaniem SÚ można było lepiej orientować się np. w Rozporządzeniu Ustawodawczym Rządu, zasadach udziału opinii publicznej w tworzeniu polityk publicznych lub w analizie ram UE.
Zalecili również, aby przedstawiciele w parlamencie powtarzali matematykę. Z wyliczeń Izby wynika, że co najmniej połowa szkół po nowej sali nie będzie mogła pomieścić swoich uczniów w sali gimnastycznej, a nawet nie uwzględniła podziału klas dla chłopców i dziewcząt.
Mało czasu na zmiany
Izba przekonuje też, że dyrektorzy szkół będą mieli mało czasu na wprowadzenie zmian. Ministerstwo Edukacji i Narodowy Instytut Edukacji Młodzieży będą musiały najpierw dostosować państwowy program oświaty, a następnie program ramowy. W ten sposób dzieci tracą godzinę na inny przedmiot.
Szkoły będą musiały także zmodyfikować swoje programy nauczania, nad czym będą musiały zasiadać rady szkolne złożone z tysięcy pedagogów, rodziców i parlamentarzystów.
„Konieczne będzie wtedy ponowne odrabianie zadań domowych przez nauczycieli i przy średnio 12 klasach w szkole i podziale na grupy znalezienie nowego nauczyciela wychowania fizycznego na pełny etat 24 godziny na dobę”, obawia się SKÚ i przewiduje zwolnienie nauczycieli, których przedmioty zostaną zastąpione wychowaniem fizycznym.
Posłowie zatwierdzili trzecią godzinę obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach podstawowych Kontynuuj czytanie
„Bo państwo ustala liczbę godzin tygodniowo normatywnych w klasie, choć teoretycznie szkoła mogłaby tę liczbę zwiększyć, ale na swój koszt, nawet jeśli państwo nie będzie wypłacać szkołom podwyżki” – tłumaczy. muszą omówić zmiany ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.
Od września br. uczniowie szkół podstawowych będą mieli obowiązkowe minimum trzy godziny wychowania fizycznego tygodniowo, a uczniowie szkół średnich dwie, zgodnie z przyjętą przez parlament nowelizacją ustawy o systemie oświaty.
Wyjątkiem są szkoły podstawowe z mniej niż pięcioma klasami, ponieważ istnieje zwiększone domniemanie, że nie mają one sali gimnastycznej. Ustawodawstwo zezwala szkołom na nauczanie wychowania fizycznego i sportu poza minimalnym zakresem, na przykład poprzez zwiększenie dostępnych godzin.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wejdzie w życie 1 września 2023 r. Wniosek został złożony Radzie Narodowej Republiki Słowackiej przez grupę posłów z OĽaNO A Jesteśmy rodziną.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.