Amerykańska firma IBM zawiesiła wszelką działalność gospodarczą w Rosji. Firma przekaże 250 tys. dolarów (ok. 5,9 mln koron) dwóm organizacjom pomocy ofiarom konfliktu – jednym z beneficjentów tej kwoty będzie czeska organizacja People in Need. Taką samą kwotę otrzyma Polska Akcja Humanitarna (PAH).
„Aby było jasne, zawiesiliśmy wszelką działalność w Rosji” – powiedział szef IBM Arvind Krishna. IBM ogłosił w zeszłym tygodniu, że w Rosji przestał sprzedawać swoją technologię i odmówił współpracy z rosyjskimi organizacjami wojskowymi.
Boeing, Exxon czy Nike. Amerykańskie firmy bojkotują Rosję Putina
Wiadomości Firmowe
Amerykańscy giganci opuszczają Rosję. ExxonMobil, firma wydobywcza, zamknęła tam działalność, a Boeing zawiesił wsparcie techniczne dla linii lotniczych. A Nike, Google, Apple i American Express również ograniczyły swoją działalność w związku z inwazją na Ukrainę.
Przeczytaj artykuł
Oprócz pomocy czeskim i polskim organizacjom, firma powiedziała, że pomaga swoim pracownikom na Ukrainie w opuszczeniu kraju i rekomenduje swoim spółkom zależnym na całym świecie udział w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu.
W zeszłym tygodniu wiele amerykańskich i europejskich firm ogłosiło zawieszenie sprzedaży do Rosji, w tym giganci technologiczni Apple i Microsoft, producent motocykli Harley-Davidson, sieć odzieżowa H&M i marka mebli IKEA.
Putin miał koszmar: NATO będzie miało bazy na swoich granicach, pisze były admirał USA Stavridis
Opinie
Najbardziej prawdopodobną lokalizacją gigantycznej bazy jest Polska, ale nie można wykluczyć Rumunii ze względu na jej położenie nad Morzem Czarnym. „Najwyraźniej nadszedł czas, aby porzucić bezpieczeństwo istniejących baz w Belgii, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych” – powiedział agencji Bloomberg były admirał marynarki wojennej USA James Stavridis, który służył jako naczelny dowódca NATO w latach 2009–2013.
Przeczytaj artykuł
Giełdowa cena gazu w UE wzrosła do 345 euro za megawatogodzinę
Pieniądze
Hurtowa cena gazu na rynku europejskim po raz pierwszy wzrosła w poniedziałek do 345 euro (8900 koron) za megawatogodzinę (MWh). Świadczą o tym zapisy wirtualnego węzła transakcyjnego Title Transfer Facility (TTF) w Holandii, który ma decydujące znaczenie dla rynku europejskiego.
Przeczytaj artykuł
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.