Ponad 7000 funkcjonariuszy straży granicznej, żołnierzy i policji strzeże polsko-białoruskiej granicy przed nielegalną infiltracją migrantów, a będzie ich więcej. Wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki powiedział polskiej agencji prasowej PAP. Powiedział też, że Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) pomogła Polsce przygotować migrantów do krajów pochodzenia.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
Uchodźcy z Iraku na granicy polsko-białoruskiej. Zdjęcie Stock: Kacper Pempel | Źródło: Reuters
Warszawa zarzuca reżimowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki celowe wywołanie kryzysu migracyjnego w celu destabilizacji Polski i państw bałtyckich, których granice stanowią wschodnią granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Litwa poprosiła Frontex o pomoc w kontrolowaniu jej granic.
Uwiodły go doniesienia o „łatwej podróży” przez Białoruś do Europy. Ale firma za 3000 dolarów nie działała dla Syrii
Przeczytaj artykuł
Jednak według Grodeck Polska nie zwraca się teraz o taką pomoc do Frontexu. „Dzisiaj nie widzimy potrzeby angażowania Frontexu w nasze operacje na naszej granicy” – powiedział. „Obecnie ponad 7000 pograniczników, policji i żołnierzy polskiej armii pilnuje białoruskiego odcinka granicy. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska będzie krótsza niż granica litewsko-białoruska” – wyjaśnił.
„Nie potrzebujemy w tym wsparcia Frontexu. Chcemy jednak współpracować z Frontexem w sprawie readmisji lub powrotu migrantów” – dodał.
Loty do krajów trzecich
Przypomniał, że Fabrice Leggeri, szef Europejskiej Agencji Granicznej, powiedział podczas wizyty na polsko-białoruskiej granicy 4 października, że jego biuro może być zaangażowane w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. „Chcemy skorzystać z tej oferty” – powiedział Grodecki.
„Wsparcie Fronteksu jest ważne w tym obszarze. Frontex ma dobrze ugruntowany system powrotów. Wykorzystuje wykwalifikowanych ludzi, narzędzia i fundusze” – powiedział, mając nadzieję, że agencja będzie w stanie wkrótce zorganizować takie loty.
Oprócz zwiększenia liczby członków sił zbrojnych zaangażowanych w kontrolę granic, polski rząd zdecydował się na budowę muru na granicy białoruskiej. Sejm, niższa izba parlamentu, dał w zeszłym tygodniu zielone światło, uchwalając w tym celu ustawę.
W uzasadnieniu ustawy stwierdzono m.in., że od początku stycznia do końca września polska Straż Graniczna zablokowała 9287 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy było około 8000 takich przypadków.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na LinkedIn
Wydrukować
Kopiuj URL
Skrócony adres
Zamknięte
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.