Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił działania Polski i Węgier. Połączenie rządów prawa i pieniędzy jest legalne iROZHLAS

W środę Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił pozew Węgier i Polski o połączenie praworządności z funduszami Unii Europejskiej. Zdaniem sędziów luksemburskich warunkiem wypłaty pieniędzy jest praworządność zgodna z prawem UE. Unia Europejska nie przekroczyła swoich uprawnień, wprowadzając zasadę ochrony wspólnego budżetu przed nieprawidłowościami, Trybunał orzekł w jednym z głównych zarzutów w Warszawie i Budapeszcie.




Luksemburg
(Aktualizacja: 10/16/16/16/2022)

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Premier Węgier Viktor Orbán Źródło: Zdjęcia Profimedia

Komisja Europejska, czekając na decyzję unijnego sądownictwa, może teraz po raz pierwszy skorzystać z mechanizmu, jeśli Polska i Węgry nie usłyszą jej skarg na np. niezawisłość sądownictwa.


Jourová: Komisja rozdziela ogromne sumy państwom członkowskim. Od polityków zależy, jak nimi właściwie pokierować

Przeczytaj artykuł


Instytucje unijne od kilku lat mają do czynienia z oboma krajami w obawie przed naruszeniem europejskich wartości, takich jak niezawisłość sądownictwa, pluralizm mediów i wolność akademicka.

Mimo niepowodzenia tej procedury w ubiegłym roku, pomimo sprzeciwu Polski i Węgier, państwa członkowskie uzgodniły z Parlamentem Europejskim wprowadzenie warunkowości, która pozwoli Komisji ograniczyć wypłatę środków unijnych.


Parlament Europejski pozywa Komisję Europejską. Jest zaniepokojony, że nie interweniował w Polsce i na Węgrzech

Przeczytaj artykuł


Rządy Warszawy i Budapesztu wystąpiły w zeszłym roku ze skargą, twierdząc, że Unia Europejska łamie swoje uprawnienia i nie powinna łączyć praworządności z zarządzaniem budżetem. Według nich problem ten rozwiąże wspomniana już procedura.

Jednak zdaniem sędziów nowa warunkowość jest uzasadnioną próbą ochrony budżetu i generalnie nie ma zastosowania do wszystkich naruszeń praworządności.

„Rozporządzenie ma zatem na celu ochronę budżetu Unii przed ingerencją bezpośrednio wynikającą z naruszeń praworządności, a nie karanie takich naruszeń per se” – powiedział w środę sąd.

CTK

Udostępnij na Facebooku




Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


Wydrukować



Kopiuj URL




Skrócony adres





Zamknięte




Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *